Изоставени места и "призрачни" домове могат да бъдат открити навсякъде в Япония, като техният брой непрекъснато расте успоредно със застаряващото население на страната.

Частен изследователски екип, ръководен от бивш министър в Япония, обаче предупреждава, че през 2040 година размеръът на тази територия ще бъде колкото големината на най-северния остров на Япония - Хокайдо. Той се простира на 83 хиляди квадратни километра или колкото е площта на Австрия.

В момента тя вече сборно достига 41 хиляди квадратни километра и е малко по-голяма от южния японски остров Кюшу.

Повечето от изоставените 8 милиона къщи в страната обикновено остават без стопани завинаги. Често срещано е собственикът й да почине и след това да е толкова трудно да се намери негов наследник, че в крайна сметка домът остава затворен и започва да се руши от само себе си.

Също така за местните власти е толкова сложно да открият наследниците, че местните данъци и такси се пишат на името на починалия собственик. Пререгистрирането на нотариалните актове от своя страна е свързано със сложна административна процедура и е скъпо.

Проблемите със собствеността на земята са и причината за проблемите с реконструкцията на региона Тохоку, който беше ударен от цунамито през 2011 година.

В същото време регионите като него са неатрактивни за младите купувачи на имоти, като едва 15% от жилищата, продавани в Япония, са били собственост преди това на друг човек. Останалите са изцяло нови имоти.

Експертите от Tokyo Foundation изчисляват в изследването си, че икономическите загуби от изоставените жилища са достигнали 180 милиарда йени през 2016 година или 1,6 милиарда долара. Те могат да скочат до 310 милиарда йени до 2014 година. От документа става още ясно, че до този период около 900 населени места в Япония ще изчезнат.