“Каналджии купуват крадени коли на килограм” четем на първа страница във в. “Монитор”
Каналджии купуват крадени коли на килограм, с които после извозват бежанци до сръбската граница, където изоставят возилата заедно с мигрантите. За това съобщиха пред „Монитор“ източници от МВР. Вътрешното ведомство вече отчитало лек ръст на кражбите на по-евтини возила. При разследването колите били откривани в района около Калотина. Правело впечатление, че дори номерата не били сменени, каквато е практиката, когато с автомобила се извършва престъпление. Според данни на полицията кражбите ставали часове преди возилото да потегли към ГКПП-то. Със задигането му пък не се занимавали каналджиите, а столични автокрадци. Те продавали колата буквално на килограм. Колкото по-голяма е, толкова е по-скъпа. Марката и моделът нямали значение. Миниван например се търгувал за 500 лева, тъй като в него могат да се съберат поне 7-8 души. От тях трафикантите изкарват минимум 8 хил. лева за курс.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Половината от сиренето и кашкавала са фалшиви" четем на първа страница на в. “Труд”
Половината от сиренето и кашкавала на пазара у нас са имитации. Това каза пред „Труд” председателят на Асоциацията на млекопреработвателите в България Димитър Зоров. В тях има много малко мляко и предимно растителни мазнини. В част от сиренето например, съдържанието на вода стига до 70%, затова като го сложите във вода, то се разпада, допълни Зоров.
По думите му потребителят може да е сигурен, че няма истинско сирене по 3-4 лева и кашкавал по 5-6 лева за килограм.
Фирми препакетират гауда и евтини сирена от Европа, които предлагат за български кашкавал, обясни още Зоров. Това е стока, която няма къде да се продаде в Европа защото е с ниско качество или липсва пазар за нея заради руското ембарго. За да я изхвърлят, чуждите компании трябва да платят на екарисажи, затова предпочитат да я продадат на външни пазари.

Прочети още от в. “Труд”

“46 университета признават матурата”, четем във в. “Стандарт”

46 от общо 51 български университета признават резултатите от матурата по един или друг начин. Просветното министерство публикува на сайта си списък с висшите училища и специалностите, за които се приема резултатът от държавните зрелостни изпити. В някои от вузовете обаче има изискване за явяване на допълнителен изпит, а в други матурата важи с по-нисък коефициент от кандидат-студентския изпит.

С матура не може да се кандидатства в така наречените регулирани професии - медицина, фармация, право. Софийският университет приема със задължителен изпит в седем от своите общо 104 специалности.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Битката сред търговците на ток вади нови големи играчи", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Борбата за клиенти на свободния пазар на електроенергия набира скорост, като данните обаче все още са оскъдни за това дали има сериозно разместване на пазара и кои са основните печеливши. Един от най-добрите индикатори, които са публично достъпни, са обществените поръчки, обявени основно от държавните и общинските предприятия и институции. Те показват, че освен обичайните заподозрени - енергийните търговци на трите ЕРП-та, на пазара сериозно са навлезли "Мост енерджи" и "Енерджи съплай". Данните на регистъра на Агенцията за обществени поръчки не са съвсем надеждни, тъй като в договорите има много условности с малки букви, които променят конкретните числа, но все пак отразяват тенденцията на пазара.

Един от най-агресивните търговци на пазара е "Мост енерджи".

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Силна година за пазара на труда", четем на първа страница на в. „24 часа"
Големият въпрос е каква част от половин милион души - неизползван ресурс, имат необходимите умения и образование

ПРЕДИ дни НСИ публикува обобщените си годишни данни за 2015 г. от наблюдението на работната сила, които показват, че миналата година е била най-силната за пазара на труда от началото на кризата. Броят на заетите се е увеличил с 50 500 спрямо ръст с 46 500 през 2014 г., а коефициентът на заетост се е покачил с 1,1% до 49,1% (за населението на 15 и повече години).

Прочети още от в. „24 часа"

"3 пъти са намалели разрешенията за подслушване в София” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Софийският градски съд (СГС) е разрешил три пъти по-малко използване на специални разузнавателни средства (СРС) през 2015 г., отколкото през предходната година, става ясно от доклада му. Причината за по-малкия брой не се дължи главно на съда, макар че има повишение и на отказите. МВР, прокуратурата и специалните служби просто са подали по-малко искания за подслушване, следене, филмиране, ровене в кореспонденция, доверителни сделки, агенти под прикритие и др.

В СГС са постъпили 1190 искания по закона за СРС. Дадени са 939 разрешения. Това означава, че в 251 случая съдът е отказал прилагането на специалните средства. За сравнение през 2014 г. са дадени 3549 разрешения и са постановени само 30 отказа. През 2013 г. пък са дадени 4324 разрешения, а отказите са едва 20.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Някои допълнителни въпроси за данък "уикенд"", пише в. “Капитал Daily”
Докато вниманието върху данък "уикенд" беше фокусирано върху това какво представлява и какво ще облага този данък, редица също толкова съществени въпроси, свързани с него, останаха встрани. А те са за прилагането на правилата за погасителната давност и административните санкции, свързани с ненавременното начисляване на данък "уикенд".

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Защо румънците не бягат в България?", пише в. “Сега”
Като е толкова хубаво в Румъния, защо не виждам българи да бягат натам, зачуди се вчера премиерът Бойко Борисов в студиото на Нова телевизия и остави зрителите сами да си отговорят. А отговорът бе на върха на езика му: Защото у нас е по-хубаво.

Сега да обърнем въпроса: Защо като в България е толкова хубаво, не виждаме румънци да бягат насам? Логичният отговор е: Защото у тях им е по-хубаво.

Прочети още от в. “Сега”

“Кибератаките ще се пренасочат към бизнеса, прогнозират експерти” пише в. „Труд"
Кибератаките най-вероятно ще зачестят в бъдеще, като освен към държавни структури, ще бъдат насочени и към бизнеса, каза днес националният координатор по въпросите на киберсигурността и киберотбраната д-р Георги Шарков по време на свое уастие във форум в Централния военен клуб в София, посветен на противодействието на хибридната война.

Той допълни, че гражданите имат право да изискват от държавата сигурност в киберпространството. Това е заложено и в стратегията "Киберустойчива България 2020".

Според Шарков бизнесът и други организации също трябва да вземат участие в борбата за киберсигурност.

Прочети още от в. „Труд"

„Ангелкова: Очакваме силен летен сезон, записванията са с 32% повече от 2015 г.", пише в. „24 часа"
Очакваме много силен летен сезон, към момента ранните записвания са с 32% ръст в сравнение с 2015 г. Това каза министърът на туризма Николина Ангелкова, във връзка участието на България в едно от най-големите туристически изложения за руския пазар – Интурмаркет, което се провежда от 19 до 22 март и предстоящия летен сезон. Министър Ангелкова съобщи, че откриването на изложението е преминало много добре.

„България за първи път бе позиционирана на централно място. Нашият щанд е първият, който се вижда, след влизане на изложението, което е най-голямото в Русия”, уточни Николина Ангелкова.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Българинът отказва да пие от чешмата", пише в. “Стандарт”

Всеки трети българин отказва да пие вода от чешмата, тъй като е с много лошо качество. Данните са от национално проучване, направено по поръчка на екоминистерството. 18% пък по-често консумират бутилирана вода, защото се съмняват в качеството на чешмяната. Над 36% са убедени, че доставяната до дома им вода е с лошо качество, показват още данните от проучването. Основните показатели, по които българите определят качеството на водата, са мътността и мирисът на течността.

Прочети още от в. “Стандарт”