През последните три години Русия е внесла повече от една трета от стратегическите полезни изкопаеми и такава зависимост от чуждестранните доставки на минерали носи рискове за националната сигурност, особено в контекста на съществуващите санкции, посочват от местната счетоводна палата.
Коментарът е следствие от проведен одит на ефективността на държавната система за управление на подземните фондове за 2018-2020 г.
"През разглеждания период повече от една трета от стратегическите видове минерали и над 60% от оскъдните видове минерали са били внесени в значителни обеми", разкрива документът.
Според доклада нуждите на руската икономика от манган, хром, титан и литий през последните три години са напълно задоволени чрез внос, а за циркония този показател е средно 87,2% за периода.
Тези видове минерални ресурси са не само стратегически, но и оскъдни и са важни за много икономически сектори. "Прекъсвания в доставките на вноса може да създаде рискове за пълноценното функциониране на отраслите на черната и цветната металургия, военно-индустриалния комплекс, авиокосмическата индустрия, химическата промишленост и медицината", предупреждават одиторите.
Отделът отбелязва и висок дял на вноса на някои видове полезни изкопаеми, които не са стратегически, но изключително важни за различните икономически сектори: йод - 100%, флуоров шпат - 95%, бентонити за леярните - 89,6%, каолин - 68,3%. Тези минерали имат широк спектър на приложение и се използват в металургичната, химическата, ядрената, медицинската и други индустрии.
"Освен това местните предприятия не задоволяват напълно търсенето на суровини за такива стратегически видове минерални ресурси като боксит (делът на вноса за периода е бил 68,6% средно), мед (49,6%), молибден (40,2%)", се посочва в доклада.
Русия също така внася съединения на някои минерали - например берилиеви съединения, оксиди на отделени редки земни метали или техни смеси. Основните доставчици на стратегически и оскъдни видове полезни изкопаеми за Русия са Украйна, Казахстан, Чили, Китай, Монголия, Южна Африка.
"Средно Украйна е доставяла 82,9% от титана, 51,2% от циркония и 70% от каолина; Казахстан формира 87% от вноса на хром и 73,2% от вноса на мед; 70,7% от лития е внесен от Чили; 83,3% от боксита е от Китай; Монголия е доставяла 85,2% от флуор шпат", разкрива докладът.
Според Сметната палата Министерството на промишлеността и търговията на Русия не предприема достатъчно мерки, за да замести вноса на оскъдни видове минерали и стратегически минерални суровини, а съществуващите мерки са неефективни.