"Вносът на чужди специалисти ще е по-лесен за всички сектори", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Отдавна исканото от много компании облекчаване на процедурата за внос на чуждестранни работници скоро ще се случи. Защото това предвиждат промени, предложени между първо и второ четене на проектозакона за МВР - т.нар. синя карта за висококвалифицирани служители от страни извън ЕС да се издава при облекчени условия. Мерките бяха приети по време на изнесено в Русе заседание на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред. Предложението предвижда да се премахне ограничителният списък с професии, според който се внасят висококвалифицирани кадри. Допълнително валидността на картата ще се повиши - от една година в момента до четири години.

Промените срещнаха опозиция от страна на БСП, които заедно със синдикални организации считат, че по този начин се застрашава българският трудов пазар. Според тях една по-добра алтернатива е да се вдигнат заплатите от страна на бизнеса.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"НОИ и фирмите ще платят рекордните 700 млн. лв. за болнични през 2018 г." е водещo заглавиe на в. "Сега"

Догодина осигуровките се увеличават, а достъпът до обезщетения за безработица се ограничава

Разходите на НОИ и фирмите за болнични догодина ще ударят нов рекорд - очаква се да стигнат до 700 млн. лв. От тях "сметката" за работодателите ще е около 180 млн. лв., а НОИ ще плати над половин милиард за обезщетенията след четвъртия ден. Оценката е от становището на Фискалния съвет за проектобюджета на Държавното обществено осигуряване за догодина. Проектът бе одобрен вчера на първо четене в пленарната зала, като срещу него гласуваха само БСП и ДПС.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"По-високи заплати от догодина и повишаване на възрастта за пенсиониране" е заглавиe от в. "24 часа"

По-високи заплати от догодина и повишаване на възрастта за пенсиониране. Това се предвижда в проектобюджета за Държавното обществено осигуряване за 2018 г, който депутатите приеха на първо четене с общо 123 гласа "За" и 86 "против" и нито един "въздържал се". Против гласуваха от парламентарните групи на ДПС и БСП.

Предвидено е увеличение на размерът на осигурителната вноска за Фонд "Пенсии" с един процентен пункт - 19,8 на сто за родените преди 1 януари 1960 г., при съотношение - 11,02 за сметка на работодателя и 8,78 за сметка на работника, и 14,8 % за лицата, родени след 31 декември 1959 г., съответно при съотношение 8,22/6,58. Размерът на осигурителната вноска за Фонд "Пенсии за лицата по чл. 69" се запазва.

Прочети ще от в. "24 часа"

"500 лв. глоба за надгробен паметник без позволение" извежда на първа страница в. "Монитор"

За поставяне на паметник или надгробна плоча без позволение в Софийските гробища нарушителите трябва да платят от 300 до 500 лв. глоба. Санкцията е разписана в Наредбата за гробищните паркове и погребално-обредната дейност, която Столичният общински съвет измени в края на юли. В нормативния акт е записано, че изрично се забранява бъркането на бетон и извършване на дейности, които нанасят вреди на гробищната инфраструктура. Подобни своеволия се санкционират от 1000 до 2000 лв. За неподдържане на гробните места глобата е от 50 до 250 лв., при повторно нарушение скача до 500 лв.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Нов милионер на всеки три дни в България", четем във в. "Стандарт"

Нов рекорд удариха депозитите на милионери в банките. В края на септември в страната има 775 влога на граждани със суми над 1 млн. лв., сочат данните на БНБ. Това е ръст с 32 влога за три месеца, което означава, че средно на всеки три дни се е появявал по един нов милионерски депозит. Общата сума на парите в тези най-големи влогове на граждани е скочила до 1,85 млрд. лв. Тъй като много заможни хора може да имат по няколко милионерски депозита, реално около 700 души притежават 1,85 млрд. лв.

Най-голям ръст от 4,4% има при депозитите със суми между 200 хил. и 500 хил. лв. За три месеца те нарастват с 333 броя и достигат 7865 броя, сочат данните на БНБ.

Прочети още от в. "Стандарт"

"ЕБВР ревизира нагоре очакванията си за българската икономика", пише в. "Капитал"

Частното потребление и инвестициите ще движат растежа през 2018 г., става ясно от есенната прогноза на банката

Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) повиши очакванията си за българската икономика, като сега залага на 3.5% ръст на БВП през 2017 г. Това става ясно от есенната прогноза на институцията, като подобрението е с 0.3 пр. п. спрямо предходния доклад. Повишение се забелязва и по отношение на растежа през 2018 г., където промяната е с 0.2 пр. п. нагоре до 3.2%. Нагласите са силното частно потребление и инвестициите да са основният двигател на икономиката през предстоящата година.

Прочети още от в " Капитал"

"Нов закон за КТБ е напълно излишен", пише в. "Сега"

АЕЦ "Белене" има смисъл само ако замени напълно "Козлодуй", иначе сметките не се връзват, казва Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията

- Г-н Стефанов, депутати и министри говорят за ръст на БВП от 4-5% догодина, а в същото време пропадаме с 11 позиции в световната класация за правене на бизнес. Откъде идва разминаването? 

- От двадесет години насам в бюджета се дискутират само краткосрочни теми - колко ще бъде ръстът догодина, колко ще дадем за една или друга сфера, колко ще се вдигнат заплатите. Несъмнено прозрачността и изчерпателността на бюджета непрекъснато се подобряват. Но важните дискусии за дългосрочните цели и за анализите и начините за тяхното постигане липсват.

Прочети още от в. "Сега"

"Боровец най-скъпият зимен курорт за покупка на имот" пише в. "Монитор"

Боровец продължава да бъде най-скъпият планински курорт за покупка на имот у нас. Там традиционно те са по-скъпи около 600 евро за кв. м. Причината е, че в близкия до столицата зимен център няма предлагане, което обуславя и постоянната висока цена.

В момента в Банско може да се купи добър имот за около 25 000 евро, коментират брокерите. Средната цена на квадратен метър в курортния град е 360 евро, като тя е за имоти в комплексите с добър мениджмънт. По-нискокачествени имоти обаче, без целогодишна поддръжка, могат да се намерят на доста по-ниска цена. Интересна тенденция е, че повечето сделки в Банско се осъществяват със свободни средства, а не с ипотечни кредити.

Прочети още от в. "Монитор"

"Ревизия на приватизацията връща чувството на справедливост", пише в. "Стандарт"

Христиан Митев е зам.-шеф на правната комисия в Народното събрание, депутат от ПГ "Обединени патриоти". Юристът е сред основателите на НФСБ и се смята за дясна ръка на лидера Валери Симеонов по правните въпроси. 

- Г-н Митев, мнозинството хора приветстват идеята да се разкрият далаверите в приватизацията, но повечето експерти са скептични как тази идея ще се облече в законова форма. Има ли вече яснота как това може да се случи ?

- Все още няма готов законопроект, работата е на етап идеен проект. Правят се консултации с експерти по наказателно и конституционно право доколко е възможно да бъде направена промяна в Наказателния кодекс, с която да бъде възобновена давността за престъпления, извършени в процеса на приватизацията - било то документни престъпления, било то други незаконни деяния, за които давността е изтекла по сега съществуващите норми.

Прочети още от в. "Стандарт"