"Всеки българин пилее по 70 кг храна на година" извежда на първа страница в. "Монитор"

По около 88 млн. т годна за консумация храна годишно се губят в Европейския съюз (ЕС), което представлява 20% от общия обем произведени храни в Общността. Разходите за производството на тази неконсумирана храна възлизат на 143 млрд. евро, а използваните за производството й суровини - на 261 млн. т, сочат данни на ЕК.

Тя уточни още, че общото количество на неоползотворената, но годна за консумация храна достига 88 млн. т, като 54% от цялото това количество се пада на домакинствата. За производството на разпиляната храна са изхарчени 143 млрд. евро и 261 млн. т суровини.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Управляващите раздадоха магистралите предизборно" е водещo заглавиe на в. "Сега"

В годината, когато предстоят поне два вида избори, управляващите бързат да раздадат най-апетитните поръчки, изпълнявани с европари - за строителство на транспортна инфраструктура.

"Джи Пи Груп", за която миналата година премиерът Бойко Борисов нареди да бъде извадена от всички поръчки с европейски пари, вчера подписа с Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) договор за строителството на най-дългия шосеен тунел у нас - "Железница", част от магистрала "Струма". Регионалното министерство пък разпространи списък с договорите на държавната фирма "Автомагистрали". От него става ясно, че част от бъдещите дейности по строителството на магистрала "Хемус" вече са "капарирани" от избрани изпълнители.

Всичко това се случва в предпоследната година от сегашния програмен период (2014 - 2020 г.) за усвояване на еврофондовете. Проектите, финансирани с пари от ЕС, трябва да бъдат завършени до 2023 г., за да не бъдат загубени парите. Много от тях, като магистрала "Струма", са забавени и рискът е в крайна сметка обектите да бъдат платени от държавния бюджет.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Износът нараства с едва 1.2% през 2018 г.", четем в "Капитал"

Слабият темп идва от намаляващи продажби на горива и оръжия в трети страни, докато експортът на машини в ЕС се увеличава

Продажбите на български стоки зад граница нарастват с едва 1.2% през 2018 г., сочат предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ). Слабият темп се дължи основно на намаляващ износ на продукти към държави извън ЕС. Спрямо 2017 г. сумата на продажбите се понижава с 12.5%, в резултат на по-ниските количества експорт на горива и оръжия. 

Междувременно българският износ към страните от ЕС се увеличава с 9.2% до 37.7 млрд. лв. към края на годината, като така общата стойност на продажбите в чужбина доближава 55.3 млрд. лв.

Прочети още от " Капитал"

"Няма да вземат по 10 лева от шофьорите за "Зелена карта"" е заглавиe от в. "24 часа"

Да не се събират по 10 лв. от задължителните полици "Гражданска отговорност", които да отиват за гаранционния фонд на Националното бюро "Зелена карта".

Това е едно от решенията на общото събрание на бюрото, което се проведе във вторник, научи "24 часа".

Според хора от бранша това означава, че най-вероятно цените на полиците няма да се повишават.

Заради мониторинга, който в края на миналата година бе поставен над България, Съветът на бюрата в Брюксел е поискал от нас увеличаване на банковата гаранция от 4 млн. на 5 млн. евро, както и нов презастрахователен договор. Исканията все още не са предявени официално, затова по тях решение не бе взето.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Руска следа в парите, с които Гебрев опитва да овладее Дунарит", четем във в. "Стандарт"

Руска следа и сянката на Федералната служба за безопасност на Русия (ФСБ) наднича от парите, които близкият до Цветан Василев - Емилиян Гебрев е платил, за да сложи ръка върху "Дунарит".

В същото време, за да отвлекат вниманието от опитите на тандема Василев-Гебрев да овладее военния завод с пари с кремълски произход, медиите, финансирани от банкера-беглец и близките му олигарси, се опитват да пришият несъществуващи апетити към "Дунарит" и абсолютно фиктивни руски връзки на депутата и издател Делян Пеевски, пише в разследване в-к "Монитор".

От повече от две години оръжейният търговец се опитва да се впише като собственик на военния завод, струващ близо 300 млн. лева, като прилага поредица от схеми, измислени от банкера-беглец, в чиято полза работи. Дотук обаче единствената сума, броил за него, е абсурдно ниска - 12,4 млн. лева, което прави едва 4% от пазарната стойност на "Дунарит". При това тя е дадена на друг приближен на Василев - Иван Езерски, а не на фалираната КТБ, финансирала с около 200 млн. лева заеми икономическата група на "Дунарит".

Прочети още от в. "Стандарт"

"Идва нова ера на конкуренция между големите сили", пише в. "Капитал"

Навлизаме ли в нова ера на конкуренция между големите сили, накъде се движи трансатлантическото сътрудничество и какво означава това за световния ред. Това са част от най-важните теми, които повдига тазгодишният доклад на Мюнхенската конференция по сигурността. Текстът беше публикуван няколко дни преди началото на 55-ото издание на елитния форум за отбрана и международни отношения, който ще се проведе между 15 и 17 февруари в столицата на Бавария. 

"Наблюдавайки сегашната международна ситуация, е трудно да се избегне чувството, че светът не само преминава прес поредица от по-малки и по-големи кризи, но и че има по-фундаментален проблем. Наистина, изглежда, преживяваме разместване на ключови части от международния ред. Разгръща се епоха на голяма конкуренция между САЩ, Китай и Русия, съпроводена от вакуум на лидерството в т.нар. либерален международен ред", коментира в предговора на доклада председателят на Мюнхенската конференция и бивш германски дипломат и посланик в САЩ Волфганг Ишингер.

Прочети още от в " Капитал"

"Пари идват, пари бягат. А като теглим чертата?, пише в. "Сега"

От чуждите инвестиции зависи дали и колко ще забогатее България

По последни данни натрупаните преки чужди инвестиции в България достигнаха 42 млрд. евро. Това прави по 6000 евро на човек от населението, или 76% от очаквания БВП за 2018 г.

Какво се случи в последните 20 години?

В първите години на ХХІ век до 2008 г. капиталообразуването (т.е. инвестициите в дълготрайни активи) беше средно 28% от БВП, като около половината инвестиции бяха чуждестранен капитал. Това не беше учудващо - в бедни изостанали страни вътрешните спестявания са ниски и не са достатъчни за високи нива на инвестиции.

Този процес бе рязко прекъснат от глобалната финансова и икономическа криза. Инвестиционната активност се сви значително, като само три години след началото на кризата - през 2011 г. - тя беше на ниво 65% от това за 2008 г. Това не беше някакъв изолиран процес, характерен единствено за България - същото се случи в целия ЕС.

След кризата започна процес на възстановяване, който, особено след благоприятната конюнктура в еврозоната, доведе до средногодишен реален растеж в българската икономика от над 3% от 2014 г. насетне. Инвестициите в основен капитал за целия период след кризата бяха на нива от около 21% от БВП, при средногодишен ръст от едва 1% след 2011 г. Можем да определим българската икономика след кризата като "растеж без инвестиции".

Прочети още от в. "Сега"

"Чинията на Бузлуджа става обредна зала" пише в. "Монитор"

Пaметникът на Бузлуджа, известен като Чинията, ще бъде превърнат в обредна зала.

"Докато бъде изцяло саниран монументът на връх Бузлуджа, което ще отнеме вероятно години, обмисляме възможността да бъдат обезопасени няколко маршрута във вътрешността му, които ще бъдат предназначени за ексклузивни туристи, защо не и за сватбени тържества", съобщи областният управител на Стара Загора Гергана Микова, която пряко отговаря за Чинията и от доста време се е ангажирала с идеята на арх. Дора Иванова стоманобетонният мастодонт да бъде върнат към нов живот.В момента емблематичният за някогашния соцрежим паметник е затворен за посетители поради опасност от срутване на покривните елементи, осигурена е и жива денонощна полицейска охрана. Това обаче не спира потока от туристи от цял свят, които пристигат дори и нощем с надеждата, че опитни "гидове" ще ги вкарат в катакомбите по някой от все още незазиданите тайни входове.

Прочети още от в. "Монитор"

"Сорос: ЕС ще се разпадне като СССР", пише в. "Стандарт"

Това ще стане, ако антиевропейските популисти "парализират" общността след евровота

Проевропейските гласоподаватели трябва да се събудят, преди континентът да се окаже в забвение в навечерието на наближаващите европейски избори, призова финансистът Джордж Сорос.

В статия за бизнес сайта "МаркетУоч" милиардерът предупреди, че ЕС ще се разпадне като Съветския съюз, ако хората не предприемат действия, за да го спасят, преди да стане твърде късно. "Ако те не направят нищо, ЕС ще поеме по същия път като СССР през 1991 г. Нито нашите лидери, нито обикновените граждани, изглежда, разбират, че преживяваме революционен момент, че диапазонът от възможности е много широк и че евентуалният резултат е твърде несигурен", пише американският финансист от унгарски произход.

Прочети още от в. "Стандарт"