Ако планирате да посетите унгарската столица през следващата година, е много вероятно да се изненадате неприятно от промяната на цените за настаняване. Особено ако използвате частно жилище през някоя от популярните платформи за краткосрочно наемане.
Като част от мерките на правителството за справяне с нарастващата имотна криза в града се въвежда четворно увеличение на еднократния данък, чиято стойност до момента беше 38 400 форинта (95 евро) на стая до 150 000 (или малко над 370 евро), съобщават от Министерството на националната икономика. Това няма как да не бъде отразено и в крайните цени, на които собствениците ни предлагат своите имоти.
Друга мярка, която ще внесе допълнително напрежение за търсещите частна квартира за кратко, е решението за двугодишна забрана за регистрация на нови места от типа на Airbnb. Мерките касаят само и единствено столицата, уточняват от правителството.
Криза на пазара на имоти
Крайните наглед регулации са част от опита на държавата да укроти случващото се на жилищния пазар в Будапеща, където наемът може да съставлява до 50-60% от месечния доход. Приблизително 18% от домакинствата там живеят под наем, което се счита за висок процент според международните стандарти.
Бурният ръст на този тип места за настаняване оказват допълнителен натиск през последните години, тъй като за целите на туризма техният брой вече достига близо 26 000 стаи. В резултат на това на пазара на наеми в унгарската столица липсват апартаменти, които биха потърсили работници, студенти и млади семейства, които биха наели жилище, разкриват от министерството.
Краткосрочно отдаваните квартири оказаха сериозно влияние върху цените на имотите в Будапеща като цяло, смятат от правителството. Само в годините след пандемията цените на имотите и наемите са се повишили с над 40%, което нарушава възможността и правото на хората да притежават свой имот, допълват те.
Мерките в областта на недвижимите имоти са част от национален план за действие на правителството, състоящ се от 21 точки. Според Министерството на националната икономика целта е достигането на икономически ръст между 3 и 6% през 2025 година.