Забогатяването не е резервирано за малцина избрани късметлии.
„Както повечето неща в живота, да станеш добър в привличането на пари не е по-различно от това да се подобриш във всичко останало – да си отличен играч на голф, да отслабнеш или да овладееш втори език”, пише милионерът Стив Сиболд, който е автор на книгата „Как мислят богатите”.
Почти всеки може да го постигне и често успехът започва от вашите мисли, вярвания и избори.
Представяме ви 18 избора, които най-заможните хора правят всеки ден, но повечето хора не успяват да следват.
Богатите хора избират да контролират успеха си
„Заможните хора вярват: „Аз създавам живота си”, докато средностатистическите хора мислят: „Животът ми се случва”, пише Т. Харв Екър в „Тайните на милионерския ум”.
Той подчертава, че вие трябва да държите контрола върху финансовия си живот: „Трябва да вярвате, че вие сте този, който създава вашия успех, вие сте този, който създава вашата посредственост, и вие сте този, който създава затрудненията ви около парите и успеха. Съзнателно или не – това сте вие”.
Богатите хора избират да мислят мащабно
Ако не вие, тогава кой? Ето така мислят богатите хора. „Мащабното мислене и мащабните действия водят до получаването и на пари, и на смисъл”, посочва Екър. „Повечето хора избират да играят на дребно. Защо? Първо – от страх. Те се плашат до смърт от провала и са дори още по-ужасени от успеха. Второ – хората играят на дребно, защото се чувстват малки. Чувстват се недостойни. Не смятат, че са достатъчно добри или важни, за да доведат до истинска промяна в живота на хората”, продължава авторът.
Както Сиболд пише: „Очаквайте да изкарвате повече пари. За това трябва да мислите мащабно. $100 000, $500 000 или пък защо не $1 милион?”.
Богатите хора избират да се отдадат на постигането на състояние
Вместо да искат да са богати, заможните хора съзнателно се ангажират със забогатяването.
„Забогатяването изисква фокус, кураж, познания, опит, 100% от усилията ви, отношение „никога не се предавай” и, разбира се, богат начин на мислене”, пише Екър. „Ако не сте напълно, абсолютно и истински отдадени на създаването на богатство, шансовете са то да не се случи”.
Заможните могат да се ангажират напълно, защото имат точни цели и ясна визия.
„Причина номер едно повечето хора да не получават това, което искат, е че не знаят какво искат. А богатите хора са напълно наясно, че искат богатство. Те са непоколебими в желанието си... Стига да е законно, морално и етично, те ще направят всичко необходимо, за да имат състояние”.
Богатите хора избират да тренират
Томас С. Корли, който прекарал пет години в изследване на ежедневните навици на 177 милионери, установил, че „76% от богатите правят аеробни упражнения по 30 минути или повече всеки ден”. Аеробните тренировки включват кардио като бягане, ходене или каране на колело.
„Кардиото не е полезно само за тялото, но и за мозъка. То кара мозъчните клетки да растат... Упражненията увеличават и производството на гликоза, която е като гориво за мозъка. С колкото повече гориво зареждате мозъка си, толкова повече пораства той и ставате по-умни”.
Богатите хора избират да се фокусират върху възможностите
Вместо да се фокусират върху пречката, както повечето хора са склонни да правят, заможните хора се фокусират и възползват от възможностите.
„Богатите хора виждат потенциален растеж. Бедните хора виждат потенциална загуба. Богатите хора се фокусират върху наградите. Бедните хора се фокусират върху рисковете”, споделя Т. Харв Екър.
Богатите хора избират да си проправят собствен път
„Толкова силно желаем да се слеем, да се аклиматизираме към обществото, да бъдем част от стадото, че ще направим почти всичко, за да избегнем открояването сред тълпата. А неуспехът да се отделят от стадото е причината повечето хора никога да не постигат успех”, пише Корли.
Успешните хора си създават ново собствено стадо и след това привличат други към него, казва авторът. „Искате да се отделите от стадото, да си създадете собствено и след това да привлечете и други да се присъединят към него”.
Богатите хора избират да излизат с други богат хора
Заможните се сдружават с хора, които са богати колкото тях или повече.
„Успешните хора гледат на други успели хора като средство да мотивират себе си. Те гледат на другите успешни хора като образец, от който да се учат. И си казват: „Ако те могат да го направят, и аз мога”.
Вместо просто да завиждат на други успешни хора, богатите са им благодарни, тъй като те дават пример за това как да постигнеш такъв успех. „Най-бързият и лесен начин да натрупаш състояние е да научиш как точно богатите хора, които са експерти по парите, играят играта”, обяснява Екър.
Богатите хора избират да играят за победа
Докато заможните хора играят за победа, средностатистическият човек играе, за да не загуби. „Целта на истински богатите хора е да имат масивно състояние и изобилие. Не просто някакви пари, а много пари”, казва Екър.
Ако целта ви е просто да ви е комфортно и да имате достатъчно пари, за да оцелявате, вероятно няма да забогатеете.
Екър пише още: „Когато намерението ви е да имате достатъчно, за да си платите сметките, ще получите точно толкова – колкото да си платите сметките и нито цент повече”.
Богатите хора избират да не биват поваляни от проблемите си
„Тайната към успеха не е само да избягаш, да се отървеш или да се отдалечаваш от проблемите си, тайната е да пораснеш дотолкова, че да си по-голям от всеки проблем”, посочва Т. Харв Екър.
„Пътят към богатството е изпълнен с капани и клопки и точно затова повечето хора не поемат по него. Те не искат кавгите, главоболието и отговорностите. Накратко – те не искат проблемите”.
Вместо да се фокусират или дори да забелязват проблемите, изключително успешните хора се фокусират върху целите си, твърди Екър.
Богатите хора избират да правят това, което обичат
„За средностатистическия човек изглежда сякаш богатите работят постоянно. Една от най-умните стратегии на хората от елита е да правят това, което обичат, и да намерят начин да им се плаща за това”.
От друга страна, представителите на средната класа почват работа, която не харесват, „защото имат нужда от тези пари и са били учени в училище и им е наложено от обществото да живеят в свят на линейно мислене, който приравнява печеленето на пари с физически или умствени усилия”.
Богатите хора избират да използват парите на другите
Заможните не се страхуват да финансират бъдещето си с парите на другите хора, твърди Сиболд: „Заможните хора знаят, че да не си достатъчно платежоспособен, за да можеш лично да си позволиш нещо не е от практическо значение. Истинският въпрос е: „Струва ли си да купя, да инвестирам или да преследвам това?”.
„Клишето на средната класа, че трябва да имаш пари, за да изкараш пари е ограничително в най-добрия случай и разрушително в най-лошия”, добавя той. „Истината е, че трябва да имаш чудесни идеи, които решават проблеми, за да изкараш пари. Ако имаш такива, ще привличаш парите като магнит”.
Богатите хора избират да се фокусират върху нетното си състояние
„Истинското мерило за богатството е нетното състояние, а не доходите от работа”, пише Екър.
Нетното състояние е финансовата стойност на всичко, което притежавате.
„То е основната мярка на богатството, защото, ако е необходимо, това, което притежавате, може да бъде преобърнато в пари в брой”, допълва авторът.
Богатите хора избират да получават пари на база на резултати
„Няма нищо лошо в това да получаваш твърда заплата, освен ако не пречи на способността ви да печелите толкова, колкото заслужавате. А обикновено става точно така”, обяснява Екър.
Най-заможните хора никога не си поставят таван на доходите, нито пък избират да им се плаща за времето.
„Богатите хора предпочитат да получават пари на база на резултатите, които произвеждат – ако не изцяло, то поне отчасти. Богатите хора обикновено притежават собствения си бизнес под някаква форма. Те изкарват доходите си от печалбата си. Заможните хора работят на база на комисионни или процент от приходите”, пише още Екър.
Богатите хора избират да управляват парите си
„Заможните хора не са по-умни от бедните, те просто имат различни навици, които поддържат състоянието повече. Най-голямата разлика между финансовия успех и финансовия провал е колко добре управлявате парите си. Лесно е – за да овладеете парите, трябва да ги управлявате”, посочва писателят.
Средностатистическият човек избира да не управлява парите си, защото смята, че няма достатъчно. „Докато не покажеш, че можеш да се справиш с това, което имаш, няма да получиш повече. Навикът да управляваш парите си е по-важен от сумата”, твърди Екър.
Богатите хора избират постоянно да се учат и да израстват
„Ако влезете в дома на заможен човек, едно от първите неща, което ще видите, е обширна библиотека с книги, които той е използвал, за да се образова как да стане по-успешен”, пише Сиболд.
Заможните хора се учат как да бъдат успешни от по-богатите и успешните от тях. След това продължават да се учат, дори след като са постигнали невероятен успех.
„Никой не се ражда финансов гений. Всеки богат човек е научил как да успее в играта на парите, така че можете и вие... Успехът е умение, което се научава”, добавя той.
Богатите хора избират да помагат на другите
„Да помагаш на другите хора, които мислят за успеха, да се движат към постигането на целите и мечтите им помага и на вас да успеете. Никой не осъзнава успеха без екип от други хора с мислене за успех. Най-добрият начин да създадете такъв екип е първо да предложите подкрепата си на други хора”, пише Томас С. Корли.
Това обаче не означава да помагате на абсолютно всеки. „Добре е да се фокусирате върху помагане само на тези, които гонят успеха, които са оптимистични, целенасочени, позитивни и ободряващи”, отбелязва той.
Богатите хора избират да се събуждат рано
Близо 50% от милионерите в проучването на Корли, които сами са натрупали състоянието си, се събуждали поне три часа преди началото на работния им ден.
Това е стратегия за справяне с неизбежните ежедневни несгоди, като среща, която продължава твърде дълго, ужасен трафик или да трябва да вземете болното си дете от училище.
„Тези неща имат психологическо влияние върху нас. Те могат да обземат подсъзнанието ни и да оформят убеждението, че нямаме контрол върху живота си. Събуждането в пет сутринта за справяне с най-важните три неща, които искате да постигнете в този ден, ви позволява да си върнете контрола върху живота си. Дава ви чувство на увереност, че точно ти насочваш живота си”, пише Корли.
Богатите хора избират да поемат пресметнати рискове
„Всеки инвеститор губи пари понякога, но представителите на световния елит знаят, че независимо какво се случва, те винаги ще могат да спечелят повече”, посочва Сиболд.
Същевременно хората от средната класа играят на сигурно с парите. „Едната група будува и се притеснява от загубата на това, което има, докато другата не може да заспи, защото мечтае за възможностите”.