Болезненото намаляване на заплатите във Великобритания след финансовата криза е спомогнало за спасяване на 800 000 работни места, показва ново проучване, цитирано от Bloomberg.

Реалните средни доходи на Острова намаляват с около 7% между 2009 г. и 2014 г., което е равностойно на седмична загуба на заплати от 1 милиард паунда (1.3 млрд. долара), според доклад на фондацията Resolution.

И все пак тази болка спаси страната от драматичeн скок на безработицата, наблюдаван в други европейски държави през този период. Според фондацията ако ги нямаше тези ограничения на заплащането, изгубените след кризата над 1 млн. работни места, биха се удвоили.

Как ще се справят компаниите с Brexit? По-високи цени и уволнения

Как ще се справят компаниите с Brexit? По-високи цени и уволнения

А обещанието на политиците бе точно обратното

Компаниите успяха да поемат този път поради скока на инфлацията, последвала падането на паунда вследствие на финансовата криза.

Това им позволи да се приспособят, като отпускат ниски номинални печалби, вместо да намаляват работните места - модел, който приложиха след вота за Brexit през 2016 г., когато реалните заплати отново бяха подложени на натиск, но безработицата продължи да спада.

Макар намаляването на заплатите означава, че болката от кризата се споделя по-равномерно, законодателите "не трябва да приемат, че всички работници ще го понесат еднакво, когато настъпи следващата рецесия", заяви Стивън Кларк, старши икономически анализатор в Resolution.

Великобритания губи до 75 000 работни места във финансите след Brexit

Великобритания губи до 75 000 работни места във финансите след Brexit

Изчислението е на Централната банка

"Има добър вариант, вместо по-скромни заплати и по-голямо увеличение на безработицата. Този вид рецесия ще изисква различен вид реакция от страна на политиците", предупреди Кларк.

По-скромен

Без инфлационния шок след кризата, намаляването на заплатите на Острова би било далеч по-скромно и сред най-ниските в Европа, а не второто най-голямо. Въпреки това, то щеше да увеличи безработицата с 5.1 процентни пункта, а не с 2.7 процентни пункта (както се случи), твърдят от фондацията.

Следкризисните ограничения в заплащането са засегнали най-силно професии като софтуерни разработчици, инженери и учители. По-голяма част от тежестта е паднала върху младите, като заплатите на хора на възраст между 22 и 29 години са с паднали 11%, в сравнение с по-скромните загуби за по-възрастните работници, отчитат експертите.

Въздействието на решенията, взети през този период, се оказа широкообхватно. Докато работниците най-после усещат известни печалби, реалните заплати остават по-ниски, отколкото преди кризата.