Българското правителство е предложило на Европейската комисия план за справяне с инфлацията, предизвикана от високите цени на горивата и природния газ. Това съобщи премиерът Кирил Петков преди заседанието на Министерски съвет днес. Предложението ни е обсъдено с министъра на енергетиката, прието от нашето правителство и предоставено на ЕК, а разглеждането му вече е в дневния ред в Брюксел за четвъртък.

Фокусът на заседанието на МС днес ще е върху високите цени у нас, анонсира Кирил Петков.

Те в момента са на база на високите цени на горивата и газа на световните пазари, инфлацията ни залива отвън, ние като правителство ще вземем всички мерки, за да се справим доколкото можем, заедно с европейските партньори", започна Петков. От думите му стана ясно, че ЕК е приела за дискусия българското предложение и то ще бъде дискутирано от всички страни-членки.

А предложението е:

1. Съвместно да закупуваме газ, всички 27 страни през преговорен екип, за да се използва пазарната сила на ЕС и да се стигне до по-добри нива.

2. При закупуване - ако цената е над 50 евро на мегават час, заедно да се направи солидарен механизъм да се намалят нивата до 50 евро на мегават час, да се постигнат добри цени, за са се отрази на цените на тока.

3. Координирано намаляване на акциза за горива - трябва да се приеме от всички обаче, за да не стане арбитраж, ако се случи ще се покаже на всички превозвачи, че се грижим за тях.

4. Засилен диалог с доставчиците на втечнен газ, независимо от ситуацията да имаме втори сценарий, независимо от войната в Украйна. 

5. Задължително пълнене на газохранилищата до 90% до следващата зима.

Като цялото се работи така, че външната криза да е поносима за българския бизнес, повтори премиерът. Той бе категоричен, че цените на тока за бита остават същите засега.

Петков съобщи още, че днес правителството ще гласува удължаване на четирите програми за помощи във връзка с нивата на цените на тока - таванът за компенсациите на тока за бизнеса се вдига от 250 лв. до 300 лв. Ще се гласуват и допълнителните средства за мерки в размер на 738 милиона лева.

След заседанието на кабинета министър-председателят Кирил Петков обобщи някои от мерките в плана, които предлага страната ни: Таванът на цената на природния газ е с цел да не се плащат спекулативни цени, ще се намали инфлацията в целия ЕС, ще падне цената на горивата в целия ЕС, а и "да не се повтори следващата зима спекулата, която имаше през тази зима". "Когато се пее в един глас, шансът да се намали цената е по-добър", смята той.