С 28 държави и общо население от около 512 милиона души, Европейският съюз е ценен пазар (и политическо бойно поле) за най-големите износители на енергия в света, особено когато става въпрос за природен газ.

Русия отдавна е доминиращият източник и доставчик на природен газ за масовия пазар на Европа, но САЩ се опитват да поставят под съмнение хегемонията й, като засилят вноса на американски втечнен природен газ, който е по-лесен и по-безопасен за съхранение и транспорт, пише CNBC.

Европа със сигурност изглежда силно желае да се откаже от руския газ и всички геополитически последици, до които води тази зависимост, докато се опитва да преговаря със САЩ.

Може ли САЩ да сложи край на монопола на руския газ в Европа?

Може ли САЩ да сложи край на монопола на руския газ в Европа?

Мнението на един енергиен експерт

През юли миналата година, председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и президентът Доналд Тръмп се съгласиха да засилят стратегическото сътрудничество между САЩ и ЕС в енергетиката. Блокът обеща да внася повече американски втечнен природен газ "за диверсификация и осигуряване на по-голяма сигурност на енергийните доставки".

24% от втечнения газ на САЩ отидоха в ЕС през октомври 2018 г. - месец, в който се наблюдаваше най-големия обем на търговията със суровината от почти 600 млн. куб. м. Европейската комисия очаква, че очаква, че износът на американски газ за региона може да се удвои до 2022 г. и приветства изграждането на терминали за LNG в цяла Европа.

"Факт е, че американският втечнен природен газ, ако има конкурентни цени, може да играе и да увеличи ролята си в доставките на газ в ЕС, засилвайки диверсификацията и енергийната сигурност на ЕС", се казва в документ на ЕС, в който подробно се описва състоянието на търговията с втечнен природен газ в края на ноември.

Втечненият газ в Европа: успех за САЩ и заплаха за Русия

Втечненият газ в Европа: успех за САЩ и заплаха за Русия

Вносът спомага за отслабване на влиянието на Кремъл на Стария континент

Американски срещу руски газ

САЩ станаха нетен износител на природен газ през 2017 г. за първи път от почти 60 години, според Енергийната информационна администрация на страната. През първата половина на 2018 г. износът на втечнен природен газ нараства с 58% в сравнение със същия период на 2017 г. Всъщност, докато американския износ на втечнен газ продължава да се увеличава през 2018 г., обемът на вноса и износа на тръбен газ останават относително същите или намаляват от нивата от 2017 г.

Въпреки това износителите от САЩ, гледащи към Европа, имат голямо препятствие в региона: Русия. Руската федерация остава най-големият доставчик на природен газ за ЕС през 2018 г., според последните данни на ЕК за вноса на енергийни продукти от ЕС през октомври. Другите основни доставчици са Норвегия, а на по-ниско ниво - Алжир и Катар.

Показвайки степента на голяма част от зависимостта на ЕС от руския газ, Комисията отбелязва, че 11 държави-членки (България, Чехия, Естония, Латвия, Унгария, Австрия, Полша, Румъния, Словения, Словакия и Финландия) са получили над 75% от общия си внос на природен газ от Русия през 2018 г., до голяма степен поради близостта им до страната.

Най-старият купувач на руски газ се отказва от него

Най-старият купувач на руски газ се отказва от него

Страната купува синьо гориво от Москва от 1944-а насам

Руският газ се доставя от държавната газова компания "Газпром" чрез тръбопроводи, което му дава предимство по отношение на по-евтини транспортни разходи и изградена инфраструктура и снабдяване. Той има редица големи тръбопроводи, които се експлоатират или са в процес на изграждане с европейски енергийни и инфраструктурни компании.

Както и газопровода "Северен поток" и неговата разширена версия - "Северен поток 2", свързващ Русия с Европа през Балтийско море (разширеният тръбопровод се разглежда като начин за заобикаляне на транзитни страни като Украйна), "Газпром" и партньорите му в Полша, Беларус и Германия ръководят газопровода Ямал-Европа с дължина 2000 км, който изпраща газ от един от производствените му центрове в Торжок (през Беларус и Полша) в Германия.

Паралелно с това руският газов гигант изгражда и тръбопровода "Турски поток" за износ на газ през Черно море до Турция и Югоизточна Европа.

Брюксел казва "не" на България и за "Турски поток"

Брюксел казва "не" на България и за "Турски поток"

Еврокомисарят Шефчович критикува идеята за преминаването на газопровода през страната

Геополитика

Проектите за тръбопроводи предизвикаха критики в Европа и в САЩ, като Тръмп обвинява Германия (най-големия чуждестранен купувач на руски газ), че е "пленник" на Русия. Бившият държавен секретар Рекс Тилърсън заяви по-рано през 2018 г., че "Северен поток 2" подкопава енергийната сигурност на Европа.

Въпреки газовата си зависимост от Русия, отношенията на ЕС с Москва са трудни. Те се влошиха, когато Русия анексира Крим от Украйна в началото на 2014 г. и подкрепи проруското въстание в Източна Украйна, след което САЩ и ЕС наложиха санкции срещу Кремъл.

През 2014 г. бяха наложени санкции на руските петролни компании (включително "Газпром" и петролното й подразделение "Нефт"), чиято цел да да възпрепятстват тези компании да проучват и произвеждат енергия. През ноември САЩ предупредиха, че може да се опитат да осуетят "Северен поток 2" с допълнителни санкции (основно глоби) срещу компаниите, участващи в проекта.

Ще наложи ли Вашингтон санкции срещу "Северен поток 2"?

Ще наложи ли Вашингтон санкции срещу "Северен поток 2"?

И защо има опасност те да имат обратен ефект

Пет компании от ЕС участват в изграждането на газопровода, а Брюксел изрази загриженост относно подобни санкции. Като се има предвид установената и развиваща се инфраструктура на Русия в Европа, експерти по суровините като Кристофър Луни от RBC Capital Markets смятат, че геополитическото измерение на американското насърчаване на втечнен газ и приемането му от Европа е трудно да се пренебрегне.

"В това (конкуренцията за европейските клиенти на втечнен природен газ) определено има геополитически характер. Геополитическият характер на САЩ, набиращ пазарен дял в европейския газ, е подчертан от опозицията на Тръмп към "Северен поток 2" (отбелязвам, че сега има и по-критични дебати в самата Германия)", твърди Луни пред CNBC.

Макар че има и други причини за увеличаване на вноса от САЩ точно сега, включително разнообразяване на източниците на доставки и цените, "е трудно да се оспори, че геополитиката играе и тук", казва той.

Руският газ се превръща от актив в проблем за Германия

Руският газ се превръща от актив в проблем за Германия

Федералната република ще спечели много от "Северен поток-2", но може да изгуби същността си

Луни смята обаче, че трябва да се извърви дълъг път, преди да се оспори доминацията на Русия при природния газ.

"Европа, която купува втечнен природен газ от САЩ, и американският втечнен газ да постави под съмнение хегемонията на доставките на руски тръбопроводи, са две много различни неща. Европа вече купува втечнен газ от САЩ в последните 2 години със само с няколко действащи терминала за износ (Великобритания, Холандия, Италия, Испания, Португалия и т.н.)", обяснява анализаторът.

"С увеличаването на американските съоръжения за износ, броят на купувачите и обемът може да се увеличат, но трябва да се извърви дълъг път, за да се конкурираме (с Русия) за превъзходство", казва Луни.

"Въпреки това вносът на Европа вероятно ще нарасне, давайки възможност на САЩ да изпраща допълнителни обеми предвид нарастването на износа в САЩ", отбелязва той.

Гърция получава първия товар втечнен газ от САЩ до края на годината

Гърция получава първия товар втечнен газ от САЩ до края на годината

Доставките на LNG са част от усилията на Атина за енергийна безопасност