Европейските усилия за внос на повече втечнен природен газ започват да се отплащат, отдалечавайки региона все повече от енергийната орбита на Русия и създавайки повече възможности за производителите в САЩ.
Преминаването към втечнен газ е значителна повратна точка за държави като Литва и Полша, чиито сметки за енергия спадат, откакто те изградиха терминали за втечнен природен газ, съответно през 2014 г. и 2016 г.
Новите терминали за втечнен природен газ в Балтийско море, бившият заден двор на Русия, се очаква да доведат до отварянето на други подобни съоръжения в Европа, които могат да осигурят доставки на природен газ от страни като САЩ и Катар, пише Wall Street Journal.
В момента в Европа се разработват или проектират около 6 проекта за втечнен газ, повечето от които са в бившата сфера на влияние на Русия. По-рано този месец германската енергийна компания RWE се ангажира да купи част от бъдещия капацитет на планиран терминал за втечнен природен газ в Хамбург.
Успехът на терминалите в Балтийско море трябва да даде на инвеститорите и участниците в отрасъла повече доверие в икономическата логика на тези проекти, смятат експерти.
Още европейски терминали за внос на втечнен природен газ ще са добре дошли за американските енергийни компании като Cheniere Energy, очакващи с нетърпение нови проекти в чужбина, за да пласират излишъка от природен газ, който задържа цената под 4 долара за милион британски топлинни единици от години.
Фючърсите за природен газ за доставка през октомври се уталожиха на 3.0820 долара за милион британски топлинни единици във вторник на Нюйоркската стокова борса (NYMEX).
Повече от дузина експортни проекти очакват регулаторно одобрение в САЩ, според Федералната комисия за енергийно регулиране.
През първата половина на годината САЩ доставиха 9.8 млн. тона втечнен газ в световен мащаб, като 59% от износа им отиде в Азия и едва 4% в Европа, според Анди Флауър, независим консултант по втечнения газ и ветеран от индустрията.
Втечненият природен газ има и важна роля в търговските сделки между САЩ и основните му търговски партньори. През юли Европейският съюз заяви, че ще купи повече американски втечнен природен газ като част от опит да се намалят търговските противоречия с президента Тръмп.
Миналата седмица Китай обяви, че ще наложи такса от 10% върху вноса на втечнен природен газ в САЩ, като част от ответните мерки срещу наложените от Вашингтон мита за 200 млрд. долара върху китайски стоки.
Русия все още е най-големият доставчик на природен газ за Европа, с пазарен дял от над 30%, според Европейската комисия. Новият газопровод "Северен поток 2" ще й позволи да изнася още повече природен газ за Германия. Строителството на проекта започна през тази година, въпреки опитите на САЩ да накара Берлин да оттегли подкрепата си.
Администрацията на САЩ се противопостави на газопровода, заради опасения, че ще задълбочи силната зависимост на Европа от руски природен газ и ще осигури на Кремъл допълнително политическо влияние и значителни приходи.
Терминалите за втечнен природен газ предлагат алтернативно снабдяване с природен газ и принуждават Русия да се конкурира, според анализатори. По-рано тази година руският държавен газов гигант "Газпром" се съгласи да приведе цените си в съответствие с тези на отворените пазари на Западна Европа, след като ЕС заведе антитръстово дело срещу него.
Държавите по света се насочват към газа, в опит да се откажат от по-замърсяващите източници на енергия като въглища и нефт, и защото пресищането с нови доставки шистов газ от САЩ и други страни прави газа изобилен и евтин.
За Европа доставяния по море втечнен природен газ се превърна в алтернатива на доминиращия доставян по тръби руски газ.
"Имахме много исторически предизвикателства с Русия, но сега доставките на газ са деполитизирани", казва литовският министър на енергетиката Зигимантас Ваичинуас. Терминалът за втечнен газ е "ключова карта в преговорите" с "Газпром", добавя той.
Сметката за внос на гориво на Литва е намаляла 22% между 2014 г. и април 2018 г., докато в Полша тя е спаднала с 11% през същия период, въпреки че и двете държави потребяват повече газ и петрол, според доставчика на данни CEIC.
В миналото Литва плащаше с 20% до 25% повече от останалите държави от ЕС за вноса на руски газ, каза Миндаугас Юсиус, изпълнителен директор на оператора на литовския терминал - Klaipedos Nafta.
С терминала за втечнен природен газ Литва успя да накара "Газпром" да седне на масата за преговори и да ревизира споразумението за доставка на тръбен газ, посочва Юсиус.
"Тъй като първоначалната цел беше сигурността на доставките, не съм сигурен дали очаквахме такова бързо отплащане", заяви той.
ЕС превърна втечнения природен газ в голяма приоритет, помагайки да се финансират терминалите в Литва и Полша и един в Малта, като и обещавайки средства за такъв проект в Хърватия.
"Целта на стратегията за Енергийния съюз е да разнообрази енергийните източници и да гарантира, че нито една държава-членка на ЕС не е зависима от един доставчик", заяви говорител на Европейската комисия.
Други държави също искат да използват повече втечнен природен газ.
Очаква се природния газ да има дял от 24% от енергийния микс в света до 2040 г., в сравнение с 22% през 2016 г., според Международната агенция по енергетика. Делът на втечнения газ на този пазар се очаква да нарасне до почти 40% през 2023 г., от около 1/3 през 2017 г., според прогнозата на МАЕ.
dad
на 30.09.2018 в 09:50:29 #6Проблемът с газоснабдяването на европа има два взаимосвързани аспекта-икономически и политически.От гледна точка на цената руският газ ще бъде винаги по-евтин от втечнения американски.Той се подава непрекъснато по съоръжения (тръби и компресорни станции) с ниски експлоатационни разходи.Политическият елемент може да влияе върху газовата политика и доставките,но този натиск не може да бъде с продължително действие.Отслабне ли натискът,веднага сезадейства икономическата логика,а тя ев полза на руския тръбопроводен газ.Балтийските държави са в колапса на политическите дрязги,затова се насочват към американския втечнен газ.Рано или късно финансовите съображения ще надделеят и равновесието щесе измести в противоположна посока,още повече,че Русия има ресурси за задоволяване на техните нужди и е настроена на мирна неконфротационна вълна.
edi-machikyan
на 28.09.2018 в 13:58:05 #5При сегашната ситуацията нямаме друг избор освен да работиме за построяването на връзка с Гърция. Заради преориентирането на Русия към Азиатския пазар и конфликта с Украйна, риска да останем без газ е напълно реален.
Само Левски
на 28.09.2018 в 12:49:41 #4Важно е всяка държава да има алтернативни доставчици.За това трябва да построим връзката с Гърция, от където през Бяло море можем да внасям втечнен природен газ, ако ни е по-изгодно и да притискаме Газпром за по-ниски цени.Сега като имаме само една тръба и едни доставчик - Газпром може да ни изнудват и извиват ръцете както си искат.
edi-machikyan
на 28.09.2018 в 07:23:40 #3Пропагандните клишета нямат край. ВПГ наистина сериозно промени пазара, но не в посока в която е благоприятна за Европа. Цената американския ВПГ в Европа не би могла да конкурира руския тръбопроводен, а и ВПГ. В същото време Русия вече активно работи за изграждане на терминали за ВПГ и по този начин излиза на глобалния пазар, където цените са значително по-високи. При тази ситуация за Русия няма икономически смисъл да продава сегашните цени в Европа. Така ние вече ще трябва да се конкурираме с азиатския пазар. Именно това е причината за ожесточената поддръжка от страна на европейските компании и Германия на "Северен поток 2". Те просто се стремят да гарантират ресурсна база.
coco7
на 27.09.2018 в 21:17:40 #2И от луната да караме газ пак ще е по-евтин от руския. На троловете Русия плаща точно с нашите пари дето й даваме за газа. Ама свършва тая.
Legalen
на 26.09.2018 в 21:36:30 #1"....пише Wall Street Journal." ----------------------------------------------------------------------------------- Защо ли германците държат като удавени за Северен поток 2, само един господ знае. А Министърът на икономиката Петер Алтмайер заяви, по смисъл: "Ние ще инвестираме и ще построим терминала за да успокоим американците. Но никой не може да ни застави да купуваме техния газ, защото това е икономически неизгодно." Просто да се чудиш кой казва истината? И кой ли е горният журнал?