Всеки, който следи внимателно темата, знае, че сделката между САЩ и Русия за прекратяване на войната в Украйна вече е сключена, а останалото е просто реторика. Това пише енергийният и финансов анализатор Робърт Берке в своя статия за OilPrice.com.

Според него икономическите интереси на Тръмп и нефтеното лоби може да влязат в основата на мащабно енергийно сътрудничество между Вашингтон и Москва.

"Путин знае, че самото споменаване на пари кара Тръмп да се въодушевява, както показа предложението на Нетаняху към САЩ за превръщането на Газа в нов луксозен морски курорт. Без изненада, Путин последва с предложение за друг луксозен морски курорт в Крим, на брега на Черно море, предпочитан от руските олигарси и самия Путин. Истината е, че Русия има много повече да предложи, отколкото Израел или Украйна биха могли да си представят, включително връщането на американските енергийни компании към огромните енергийни резерви в Русия, които бяха принудени да напуснат заради американските санкции", пише Берке.

САЩ и Русия започнаха обсъждане на съвместни проекти за редкоземни метали

САЩ и Русия започнаха обсъждане на съвместни проекти за редкоземни метали

Това е съобщил ръководителят на Руския фонд за преки инвестиции

Човекът на Big Oil

По думите му "Тръмп винаги е бил в джоба на американската петролна индустрия, докато Русия е третият най-голям производител на изкопаеми горива в света". Не е без значение, че през първия мандат на републиканеца държавен секретар беше не друг, а бившият изпълнителен директор на ExxonMobil Рекс Тилърсън.

В момента Тръмп е издал изпълнителна заповед, отваряща федералните резерви на Аляска за петролните индустрии, които преди бяха забранени от администрациите на Обама и Байдън. Новата власт в Белия дом извършва мащабен демонтаж на налагани с десетилетия "зелени политики" и даже закри Агенцията за опазване на околната среда.

Администрацията на Тръмп „отваря пътя“ за сондажи за петрол и газ в Аляска

Администрацията на Тръмп „отваря пътя“ за сондажи за петрол и газ в Аляска

Петролната индустрия "сигнализира", че би се колебала да се втурне да инвестира в северния щат

"Светът все още не осъзнава, че промяната на името на Мексиканския залив в Залива на Америка не е просто игра на думи или символика. Заливът е богат резервоар на енергия, който както САЩ на север, така и Мексико на юг, експлоатират от десетилетия. Тръмп възнамерява не само да притежава Панамския канал, Канада и Гренландия, но и целия залив - а Мексико да върви по дяволите", пише анализаторът.

Предложение Москвы

Русия излезе с оферта американските петролни компании да възобновят мащабната си работа и огромните инвестиции в Русия, които бяха принудени да напуснат заради американските санкции. Освен това Русия предложи на САЩ съвместни предприятия за експлоатация на Арктика.

В допълнение, Москва предлага и съвместно разработване на собствените си литиеви резерви, много пъти по-големи от тези на Украйна. Всичко това - в замяна на признаването на завладените от Русия територии (любимите на Кремъл "нови реалности") и премахването на американските санкции срещу Русия.

Звучи примамливо - особено с оглед факта, че Москва контролира и големи арктически площи, за които се смята, че са богати на различни природни ресурси.

Офертата е получена и разгледана

Във Вашингтон Тръмп отиде неочаквано далеч, когато неотдавна предложи САЩ и Русия да намалят наполовина военните си бюджети като мярка за деескалация. Това не би се харесало на западния военнопромишлен комплекс, но пък е абсолютен подарък за руската икономика, която е доста натоварена от тези повече от 3 години активни бойни действия - с всичките нужди на въоръжените сили, които цялата индустриална база на страната трябва да задоволява.

В определена степен Тръмп вече "разоръжава" САЩ - много от назначенията му начело на армията и разузнаването са тълкувани като промени в посока по-неопитни, но по-лоялни хора. Тъй като говорим за структури, пряко ангажирани в защитата на Украйна, това определено помага на Москва.

Какви полезни изкопаеми има Украйна и защо Америка толкова много ги иска?

Какви полезни изкопаеми има Украйна и защо Америка толкова много ги иска?

По данни на Киев около 5% от "критичните суровини" в света се намират в страната

Смята се, че и през този мандат свръхцел на Доналд Тръмп ще е да откъсне Русия от съюза ѝ с Китай, но Берке е скептичен.

Така или иначе, режимът на Владимир Путин получава най-добрата до момента възможност не само да прибере огромни плодородни територии и 5 милиона души население в Украйна, но и да получи признание от САЩ, че двете страни общуват като равен с равен, а не като победител с победен (през 90-те) или като добър с лош (както беше през целия мандат на Байдън).

Това ли е краят?

Тезата на Берке е, че, колкото и да не се харесва на останалите западни съюзници, войната в Украйна ще приключи с граници, които повтарят сегашната фронтова линия. "Нашето предположение е, че договореният от Путин и Тръмп край на войната ще трябва да бъде приет от Запада, колкото и големи колебания да има, защото ползите за света от гледна точка на загуба на животи и ценности и допълнително унищожение са много по-големи, отколкото при продължаване на конфликта", пише анализаторът.

Остават обаче редица въпросителни. На първо място, по-тежките санкции срещу Русия и голямото количество замразени активи са в Европа. Споменът от събитията в навечерието на Втората световна война е показал доста категорично на силните страни в ЕС, че опитите да се задоволяват апетитите на режими с имперски амбиции са самоубийствено начинание.

Така мир, който изглежда като капитулация на Украйна не изглежда особено възможен - особено с оглед старанието на Тръмп и хората му да се скарат с всички европейски членки на НАТО.

Подобен мир е трудно "продаваем" и в САЩ. Ако до средата на следващата година няма някакви огромни позитиви за американската икономика от партньорството с Русия, републиканците ще са уязвими и мнозинството им в Конгреса може да се срине. Даже и сега вътре в самата партия има тихо, но забележимо недоволство от сближаването с режим, който смята всичко западно за враг.

Не на последно място е и факторът "Китай". Русия щеше да се срине икономически още преди втората годишнина от началото на конфликта, ако Пекин не беше подал ръка на Москва. Влиянието на Си Дзинпин върху Путин и най-близкия му кръг със сигурност в момента е много по-голямо, отколкото през 2021 г.

Надали Китай ще стои безучастно в целия сюжет - по-скоро ще парира отвътре опит Русия да излезе от сферата му на влияние.

Не трябва да пропускаме и последната възможност - Тръмп, като добър покер играч, да блъфира едновременно Русия, Украйна и Европа в търсене на най-изгодната за САЩ сделка. Щедрите заявки в посока Москва вдигат цената, която Вашингтон може да иска от доскорошните си съюзници. От друга страна, и Берке в текста си подчертава колко важно е за Русия да се почувства равна със САЩ - и колко щедро би си платил лидерът ѝ за това.

Тръмп заплаши с тежки мита за руския петрол, ако Путин не спре войната

Тръмп заплаши с тежки мита за руския петрол, ако Путин не спре войната

Американският президент иска максимален икономически натиск върху Кремъл

Театралното "ядосване" на Тръмп от коментарите на Путин за легитимността на властта в Украйна е само част от играта.

Очевидно международната политика в момента има повече общо с M&A сюжетите, така че тепърва може да има много обрати. Сделка за Украйна ще има, но с кого?