Министерство на правосъдието предлага нов проект на Закон за несъстоятелност на физическите лица. България е единствената страна в ЕС, която няма уредена на законово ниво регламентация за фалита на физическите лица. Не че не са правени опити, но опитите на много хора, институции, политици и партии катастрофират в сложността на законопроекта, обясни правосъдният министър Крум Зарков на брифинг пред журналисти.

Причините за създаването на законопроекта са, че трябва да се идентифицират тези длъжници, които заслужават защита - добросъвестните и онези кредитори, които имат легитимни очаквания. Феноменът на свръхзадлъжнялостта правят така, че никой да не е доволен. Ние търсим балансиране на уреждането на обществените интереси и на двете страни - длъжник и кредитор. Това поставя пред нас няколко предизвикателства. Трябва да се защитят длъжниците, а не хитреците, но и интересите на кредитора. Време е да се изправим смело пред този въпрос. Друг проблем е, че страната ни е заплашена пред наказателна процедура, обясни Зарков.

В законопроекта се предвижда да има и дефиниция за "добросъвестен длъжник" - човек, който поема задължения съобразно доходите и имуществото и със своите действия не уврежда интересите на кредиторите си, не хитрува и не мами. Производството ще е доброволно, предназначено само за добросъвестни длъжници. Един от важните елементи е, че да се започне такова производство има праг на задлъжняемост - 10 минимални работни заплати, които не могат да бъдат изпълвани в рамките на 6 месеца. Предвидена е и възможност за опростяване на дълга, като последна мярка и при определени условия, изгодни и за двете страни.

Предлагат промени за фирмите в несъстоятелност

Предлагат промени за фирмите в несъстоятелност

Оптимизират се процесът, съдебните такси и осребряването на имуществото

Бездействието на институциите направи така, че длъжниците не са защитени, кредиторите не са удовлетворени, а ЕК рискува да ни накажа. Това трябва да престане, категоричен бе служебният правосъден министър.

Освен това със законопроекта Зарков иска да защити хора, които са били изправени пред житейско предизвикателство - болест, раздели, грешни решения и които системата в момента им дава втори шанс. Получава се ситуация, в която добросъвестните длъжници понякога десетки години плащат лихви и неустойки, като не могат да стигнат до главницата на дълга, посочи той.

"Това право на втори шанс е задължително за тези, които са добросъвестни", изтъкна Крум Зарков.

Според него кредиторите трябва да бъдат защитени, когато са добросъвестни по своя си характер. "Те имат интерес от такъв закон, но не очаквам банките и кредитните институции да плеснат с ръце и да ни кажат браво, но трябва да имат прозрачни задължения и отговорности, вместо да продават неизгодно несъбираемите си вземания", добави Зарков.

Той се надява законопроектът да бъде сериозно обсъден в новото Народно събрание, но и в рамките на общественото обсъждане, което се очаква да стартира утре.

Министър Зарков допълни, че до края на годината трябва да бъдат приети от парламента малко над 20 законопроекта, което е условие за получаването на втория транш от над 700 млн. евро по Плана за възстановяване и устойчивост.

Нов закон за колекторските фирми - без тормоз и афиши за длъжниците

Нов закон за колекторските фирми - без тормоз и афиши за длъжниците

Законът тръгва към парламента и се очаква да бъде одобрен

Служебният министър на иновациите и растежа Александър Пулев допълни, че е заложен един добър фундамент, който МП е доразвило във формата на законопроект - да бъде чист, прозрачен и балансиран процесът откъм текстове и предложения. Законопроектът е важен и ключов като изискване откъм второто плащане за Плана за възстановяване и устойчивост. Ако не се приеме законопроектът няма да има второ плащане по Плана, предупреди Пулев.

Ако искаме да ни уважават и да бъдем европейци, трябва да имаме подобна структура, изтъкна той.

Като трета причина по важност Пулев открои, че това ще е ключът и законът, който подкрепя обикновения човек, който по една или друга причина е влязъл в една дълга спирала, чрез която не може да води доблестен и честен живот. Това е втори шанс на такива хора и на семействата, които са поели риск да осигурят по-добър живот на децата си, но по-обективни причини не могат да обслужват задълженията си, подчерта служебният министър.

Пулев призова бъдещите народни представители да създадат условия за работещ парламент и да покажат чувствителност и смелост към хората, за да може да бъде приет проектът от законодателния орган.