Москва е изпратила на САЩ повече от 40 писма за предполагаеми американски кибератаки върху държавни структури и системи на Русия, предаде Риа Новости, цитирайки заместник-външния министър Сергей Рябков.
"Понякога, но изключително рядко Америка ни отговаря. Тоест, може да се каже, почти никога американците не отговарят на нашите апели", коментира той.
Дипломатът подчерта, че наред с много други неща този въпрос е бил повдигнат по време на наскоро приключилата среща на върха в Женева. На нея е била повдигната темата за конкретна кибератака, ударила системата на здравеопазването в региона на Воронеж в русия", но отговор до днес няма. Русия смята този подход на Америка напълно неприемлив.
"САЩ по някаква причина вярват, че трябва да реагираме на всички техни твърдения и целия свят чува за тях. В същото време те просто не реагират на нашите молби за проверки, съзнателно не им обръщат внимание. Това е вредно и няма да доведе до никакъв напредък", допълни Рябков.
Руският и американският президенти - Владимир Путин и Джо Байдън, се срещнаха в швейцарската столица на 16 юни. След проведени дълги преговори, те излязоха със съвместна позиция относно опасността от ядрена война. Както Москва, така и Вашингтон определиха диалога като конструктивен и позитивен.
По-късно високопоставен служител на американската администрация заяви пред репортери, че Белият дом е публикувал списък с 16 "неприемливи" сектора за кибератаки както от Русия, така и от САЩ. Прессекретарят на главата на руската държава Дмитрий Песков потвърди получаването на тази информация.
В последно време Русия е обвинявана за повечето по-значими хакерски атаки по света. Последното подобно твърдение дойде от Полша, която по-рано този месец обяви, че висши политици и служители на страната са били обект на "широкообхватна" кибератака, която най-вероятно произхожда от Русия. Разследване на полски и "съюзнически" служби за сигурност е установило, че "кибератаката е извършена от територията на Руската федерация.