Япония е изправена пред един много сериозен проблем – липсата на работна ръка, породена от ниската раждаемост и застаряването на населението. В страната с най-голям дял на гражданите над 65-годишна възраст, все повече хора, прехвърлили седемдесетте, работят.
Властите там се опитват да подобрят условията за наемане на работа на здрави възрастни хора, които в момента не са особено добри. Причината за това се крие в политиката на компаниите и изключването на тази част от населението от пазара на труда, каквато е ситуацията и в САЩ, и в Европа.
В момента броят на японците над 65-годишна възраст е 7,3 милиона души. През 2050 г. обаче с удължаването на продължителността на живота жените на островната държава ще живеят средно до 90 години.
Това, според някои експерти, прави възможно възрастта за пенсиониране да се измести напред, дори до 80 години.
В момента обаче заради дълбоката демографска криза в Япония, страната има най-големия брой възрастни работещи хора от развитите държави, показват данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитирани от Independent.
И все пак има остра липса на работна ръка. Според прогнозите работната сила в Страната на изгряващото слънце ще намалее до 56 милиона души през 2030 г. от 64 милиона през 2014 г.
nikolai-kosev
на 13.07.2016 в 13:16:10 #1А може пък да им хрумне че не им трябва "работна ръка". А умно управляване на ресурсите и въвеждане на роботи. Щото цял свят дето има работна ръка пищи че роботите ще им отнемат работата (пак без особен поглед към смяна на социалната конструкция тип "див капитализам"). А точно япония с тяхните традиции в роботостроенето реват че нямат работници. Леле , на къде върви света.