Ако обмисляте да наемете апартамент, то януари и февруари са един от най-добрите месеци в годината, за да направите това. Да, вярно е че е студено и местенето не е особено приятно, в средата на отоплителния сезон е и точно след празниците, когато портфейлът Ви е сериозно поизтънял. Но това е така не само за Вас, но и за всички останали потенциални наематели. Следователно конкуренцията за "добрите имоти" е по-малка.
А много от предлаганите имоти стоят на пазара неотдадени още от декември, което е поизнервило техните собственици. Те са наясно, че февруари също ще е студен, а пазарът започва да се активизира едва през пролетта. С други думи, освен че ще имате по-голям избор, ще можете да преговаряте за нивата на наемите.
А ако сте склонни и да предплатите за три, или шест месеца напред, което сочи средносрочни, или дългосрочни намерения по отношение на имота, то отстъпка от 10-15% от обявения наем е нещо напълно реалистично.
Защо наемодателите са склонни на отстъпки?
Да кажем, че един тристаен имот в "нормален" софийски квартал се отдава срещу сумата от 650 евро. Всеки неотдаден месец за имота, на практика струва на наемодателя пропуснати ползи в този размер.
Или ако имотът не е отдаден един месец, това е същото за наемодателя, като да го е бил отдал за една година срещу по-нисък наем с 54.16 евро (650 евро разделено на 12 месеца). Ако месеците, в които имотът остане неотдаден станат два и това вече натрупва една сериозна загуба на бъдещ доход за наемодателите.
Но разбира се е факт и една друга гледна точка. Колкото повече се доближаваме до март и затоплянето на времето, толкова повече ще нараства търсенето и съответно наемодателите стават по-малко склонни за отстъпки. Ако преценят, че са загубили достатъчно месечни наеми, те могат и да не са толкова склонни на отстъпки, след два месеца! И по-скоро ще предпочетат да задържат по-високия наем, с цената на още малко изчакване.
Един пример...
Веднага давам пример с един имот, на който наемодателя се "предаде" и чието развитие имах късмета да проследя. Става въпрос за тристаен в квартал Дианабад. Имотът от 100 кв. м. бе чисто нов и в него никога досега не е живяно. Той е разположен в "престижна и луксозна сграда", според описанието, с уреди и мебели, които са чисто нови. Разполага с голяма тераса от около 30 кв. м., но е на първия етаж в близост до натоварена улица (шумна).
Първоначално обявения наем преди около два месеца бе в размер на 1000 евро, като в цената се включваше и двоен гараж. Предлагаше се от собственика.
Месец и половина по-късно, през декември и след неуспешното му отдаване, наемът на имота вече е намален на 650 евро, като гаражът се отдава отделно за 180 евро. Имотът вече се предлага от няколко агенции...
Същата обява, след нова година, отново претърпя корекция. Обявената наемна цена, вече е в размер на 650 евро, като в цената се включва и двойния гараж! И това е моментът, в който някой потенциален наемател, най-вероятно ще се възползва от "промоцията"! Но за да се стигне до тук са минали няколко месеца на неуспешно отдаване, или явна невъзможност да се намери най-добрия наемател.
Ако първоначално обявената цена преди два месеца бе в размер на 650 евро и имотът бе намерил своя наемател тогава, то собственика щеше да разполага с 1 300 евро повече в момента! Това разпределено на една година се превежда като 108 евро по-висок наем за първата година!
Примерът идва да посочи, че наемодателите трябва да са много по-реалистични в исканията си и оценката на своите имоти. Защото в противен случай те ще реализират загуби от това, че имотът им ще стои празен и в крайна сметка пак ще трябва да намалят цената до едни по-разумни нива, при които ще се срещнат с търсенето.
Зимата е най-добрия момент за наемане - правило известно в САЩ отдавна!
Неотдавнашно проучване на сайта за обяви за недвижими имоти RentHop установи, че наемателите могат потенциално да спестят стотици долари годишно, като правилно определят времето за търсене на имот. Данните на изследването сочат, че месеците с най-евтините наеми са между декември и март, докато най-скъпите - са между май и октомври.
Сезонните разлики в цените на апартаментите с една спалня варират от 4% до 5.4%, а за апартаменти с две спални - от 2.3% до 5.8%. Потенциалните икономии варират в широки граници според размера на града, квартала и апартамента.
Друг анализ на сайта на StreetEasy показва, че сезонните разлики за пазара на жилища в Ню Йорк са подобни. Имотите, които са останали неотдадени през зимата правят наемодателите много по-склонни да преговарят и да правят отстъпки, според Нанси Ву, икономически анализатор в StreetEasy.
Въпреки че повишеното търсене на апартаменти обикновено води до по-високи нива на наемите, през летните месеци е налице по-голямо предлагане на имоти, коментира още Ву.