Ден след пазарния рекорд на Nvidia, целият полупроводников сектор полетя към дъното, след като водещият производител на ключовите за бизнеса машини за прецизна литография оповести разочароващи прогнози за продажбите си през следващата година, съобщават световните агенции.
Масовата разпродажба изтри общо 420 милиарда долара от пазарната капитализация на търгуваните в САЩ и Азия производители на чипове.
Невиждано от четвърт век
Ако Nvidia е компанията, чиито чипове правят AI възможен, то базираната в Нидерландия ASML е компанията, чиито машини правят чиповете на Nvidia (и на практически всички други на пазара) възможни. Оборудването е с огромно приложение в цялата индустрия.
Очакванията бяха прогнозата на ASML да бъде по-слаба - заради забавеното търсене извън сферата на изкуствения интелект и особено заради проблемите на Intel. Въпреки това, инвеститорите останаха неприятно изненадани от корекцията в очакваните продажби с цели 5 млрд. евро надолу - от €40 млрд. на €35 млрд.
На всичкото отгоре, информацията поради организационна грешка беше разпространена ден по-рано от планираното.
Резултатът - най-големият спад в акциите на ASML от 1998 г. до наши дни (16%). Компанията поевтиня за ден с над 49 млрд. евро или близо 54 млрд. долара.
Следващи по веригата се оказаха останалите европейски производители на оборудване за производство на чипове - ASMI, BE Semiconductor, STMicroelectronics, Infineon и Solitec. Те паднаха с между 2,3% и 0,9%.
Tokyo Electron пропадна с цели 10 на сто, Nvidia загуби 5 на сто от стойността си, TSMC - с 3,3% - и това само някои от големите имена в Азия.
Идват ли санкции от Вашингтон
Според някои инвеститори случващото се е проблем единствено на ASML, но е важно да се гледа в контекст. По информация на Bloomberg на най-високо равнище във Вашингтон се обсъжда забрана за продажба на AI чипове на Nvidia в определени държави заради рискове за националната сигурност. Това би ударило сериозно по полупроводниковия сектор.
ASML вече имат ограничения по отношение на бизнеса си в Китай, като финансовият директор Роджър Дасен коментира, че очаква сделките с Китай да станат "по-нормален процент" от общото количество - "около 20%", при положение, че по-рано през годината 49% от продажбите са идвали именно от КНР.