500-те най-богати хора в света са загубили общо 1,4 трилиона долара тази година, а само в понеделник 206 милиарда долара, според индекса на милиардите на Bloomberg. Причината е разместване на глобалните финансови пазари, заради по-високите лихвени проценти и опасенията за инфлация.

Това е в контраст със ситуацията от миналата година, когато богаташите се увеличиха значително. Припомняме, че през 2021 година, според 35-ата годишна класация на Forbes на най-богатите хора в света, влязоха 2755 милиардери - с 660 повече в сравнение с 2020-а. Общото им богатство беше изчислено на $13.1 трилиона, като 86% от милиардерите бяха по-богати в сравнение с година по-рано.

Като цяло редиците на богатите в Азиатско-Тихоокеанския доминираха растежа през последното десетилетие. Сега обаче се забелязва изоставане.

Богатите и бедните в Русия: Разликата в заплатите е 8,6 пъти

Богатите и бедните в Русия: Разликата в заплатите е 8,6 пъти

В някои региони на страната разликата в доходите надхвърля 10 пъти

Репресиите на Китай срещу технологичните компании и охлаждането на пазара на недвижими имоти са част от причините за спада на богатството им.

На този фон инфлацията не спира да нараства, което предизвиква опасения колко рязко Федералният резерв ще повиши лихвите.

Докладът включва и любопитни факти като например, че жените от ще наследят 70% от световните богатства през следващите две поколения. Огромното богатство, създадено от невероятни оценки на технологични компании и стартиращи фирми, също доведе до повече млади и богати хора, включително в крипто пространството.

Сега обаче биткойн, етер и други криптовалути се сриват и технологичните стартъпи откриват, че набирането на нов капитал може да стане много по-скъпо.

В началото на тази седмица биткойн се срина под $23 000 след срив на две големи платформи. Най-голямата криптовалута падна на нивата от декември 2020 година. Така наречените "стабилни монети" - криптовалути, които са обвързани със стойността на по-традиционните активи - също са получили удар. Tether, популярна стабилна монета, разчупи фиксирането си към щатския долар през май, развенчавайки мнението, че може да служи като хеджиране срещу волатилността.

Междувременно правителствата наблюдават отблизо последствията от крипто срива и биха могли да предприемат мерки, за да защитят инвеститорите.

Как се размести класацията на най-богатите в света и кой отпадна от топ 10?

Как се размести класацията на най-богатите в света и кой отпадна от топ 10?

Вече е ясно, че Илън Мъск е новият най-богат човек на света