Основна цел на българското правителство е да се присъедини към трите международни енергийни проекти - Набуко, Южен поток и балканския петролопровод през България към Гърция Бургас-Александруполис . Трите са на много ранен етап от развитие.
Основен приоритет на България е да възвърне някогашната си роля на водещ износител на електричество за балканските си съседи. Тази роля бе загубена след затварянето на част от реакторите на АЕЦ "Козлодуй", което бе условие за приемането на България в ЕС през януари 2007 г., посочва "Файненшъл таймс".
Вестникът пише, че до края на месеца държавната енергийна компания НЕК трябва да избере стратегически партньор в изграждането на АЕЦ "Белене". Бъдещата централа, която ще бъде строена от руска, френска и германска компания, трябва да влезе в експлоатация през 2015 г.
За да е конкурентна на централноевропейските компании, НЕК трябва да се листва на на западноевропейските борси или да си потърси стратегически партньор, заяви Илиян Василев, директор на "Делойт България".
Нашите енергийни компании са некапитализирани в сравнение с тези в Централна Европа, така че ние нямаме транснационални играчи и големи енергийни компании чужда собственост, заяви още Василев.
Чешката компания CEZ и германската Eon придобиха регионалните електроразпределителни дружества, които бяха отделени от НЕК след въвеждането на правителствената приватизационна програма. Лукойл, частната руска петролна групировка инвестира 1 милиард евро в рафинерията на Нефтохим, която е най-голямата в Югоизточна Европа.
След като достигнаха 5 милиарда евро миналата година, инвестициите паднаха с 30 на сто през първото полугодие заради спада в сектора на недвижимите имоти.
Икономическият растеж се движи около 5,5 на сто тази година, докато безработицата падна до 6 на сто. Заплатите на мениджърите нараснаха до централноевропейско ниво с надеждата, че българи, работещи в чужбина ще се върнат в страната.
asen_v_k
на 12.09.2008 в 11:14:23 #6Българите от ужбина няма да се завърнат, те не са бягали за заплата и няма да се върнат заради заплатата. Това трябва да го проумеят тъпите политици. Българин в чъжбина.
shtarkel
на 12.09.2008 в 10:30:43 #5Ще плача за социализма ама друг път!Като чета някои хора с каква носталгия говорят направо тръпки ме побиват!
IYI
на 12.09.2008 в 04:20:54 #4" Заплатите на мениджърите нараснаха до централноевропейско ниво с надеждата, че българи, работещи в чужбина ще се върнат в страната." Да всички където сме имигрирали сме мениджъри аз си мислех че работници трябват а то се оказа ,че трябвали мениджъри (администрация) .
vs3
на 12.09.2008 в 03:47:22 #3до подивяващия - всъщност лори е прав - най-позорните сделки станаха тъкмо когато комунягите бяха опозиция.
running_wild
на 11.09.2008 в 22:07:59 #2Нютон, браво за коментара. Иначе затварянето на блоковете на АЕЦ също си беше простотия. Каквото и да си говорим управлението на България от 89 до днес не е кой знае колко по-добро от това преди 89. Трябва да се отбележи обаче и фактът, че реално не са се променили коренно и хората, които ни управляват сега в сравнение с миналото. БСП или БКП...различно име, различни лица, но същата политика и резултати...царят - съмнителни подбуди да се върне и да "оправи държавата" или да си оправи дълговете...и т.н.
Newton
на 11.09.2008 в 18:13:06 #1Ужас !!! СДС разу6и социалисти4еското селско стопанство -- искаме си го обратно заедно с опа6ките за полски и турски картофи, с недостига на олио и из4езването на захарта от време на време. Искаме си студентските и у4ени4ески бригади на село през лятото. Искаме армията съ6то да изпра6та воиниците на село -- 4иновниците съ6то бяха принуждавани да ходят на бригада ----- ето това процъфтява6то селско стопансво си го искаме обратно..... и тогава 6те станеме като Куба.