Китай е готов да пристъпи към експлоатация на първия в страната космодрум за международни търговски изстрелвания на космически кораби, като космодрумът се намира в град Уенчан на крайбрежието на провинция Хайнан. Това съобщи китайската информационна агенция Синхуа, позовавайки на ръководството на площадката за изстрелване (космодрума).
Както се уточнява, съоръжението официално отговаря на всички изисквания. На 30 юни там се проведе тренировка със симулирано изстрелване на ракета-носител.
По думите на ръководителя на компанията оператор Hainan International Commercial Aerospace Launch, Ян Тианлян, първото реално изстрелване на ракета носител е планирано да се осъществи още тази година. Тианлян отбелязва, че в бъдеще се планира новият космодрум да бъде разширен с допълнителни площадки за изстрелване, като има и съответните съоръжения.
Строителството на китайското търговско "звездно пристанище" в Хайнан беше завършено в началото на юни. Планира се скоро оттам за първи път ще бъде изстреляна двустепенната кислородно-керосинова ракета-носител "Чанчжън-12".
Петата китайска площадка за изстрелване в Космоса
След като започне да функционира, космодрумът в Уенчан ще стане петият китайски обект за космическо изстрелване. Проектът е осъществен с участието на Китайската корпорация за аерокосмическа наука и технологии, Китайската корпорация за аерокосмическа наука и индустрия и Групата за китайска спътникова мрежа. Самото построяване на космодрума е извършено от Китайската аерокосмическа строителна група (China Aerospace Construction Group).
Освен търговския космодрум, в Уенчан вече има държавен космодрум - построен през 2009 г. и пуснат в експлоатация през 2016 година. Това е една от четирите космически площадки на Китай и досега единственото място в страната, където техническите спецификации позволяват изстрелването на CZ-7A (Changzheng-7-a), която е най-дългата (60,7 м) разработена в Китай ракета-носител.
Други ракети носители от следващо поколение, които в Китай е възможно да бъдат изведени в орбита само от космодрума в провинция Хайнан, са търговската CZ-8, както и CZ-5. Последната е с максимално тегло (от 859-879 тона) сред всички национални аналози.
От държавния космодрум в Хайнан досега са изведени в орбита: седем товарни космически кораба "Тянчжоу", основният блок на китайската орбитална станция "Тянхе", нейните лабораторни модули "Уентян" и "Ментян", сондата за узичаване на Марс "Тянвен-1", както и безпилотните апарати за изследване на Луната "Чанъе-5" и "Чанъе-6". Освен това, благодарение на космодрума в Уенчан, Китай изведе в орбита много спътници.