TikTok започна да възстановява услугите си в неделя, след като новоизбраният президент Доналд Тръмп каза, че ще възобнови достъпа на приложението в САЩ, когато се върне на власт в понеделник, т.е. днес, съобщи Reuters.
"Честно казано, нямаме избор. Трябва да го спасим (TikTok)", каза Тръмп на митинг в неделя преди встъпването си в длъжност, добавяйки, че САЩ ще търсят формиране на съвместно предприятие за възстановяване на приложението за споделяне на кратки видеоклипове, използвано от 170 милиона американци.
В съобщение до потребителите часове преди митинга TikTok каза: "В резултат на усилията на президента Тръмп, TikTok се завръща в САЩ"
TikTok също излезе с по-ранно изявление, след като потребители от САЩ съобщиха, че имат достъп до уебсайта на китайската услуга. Към неделя вечерта приложението остава недостъпно за изтегляне в магазините за приложения в САЩ.
"В съгласие с нашите доставчици на услуги, TikTok е в процес на възстановяване на услугата", каза TikTok в по-ранното изявление, с което също така благодари на Тръмп за "предоставянето на необходимата яснота и уверение на нашите доставчици на услуги, че няма да бъдат наказани (за) предоставяне TikTok за над 170 милиона американци и над 7 милиона малки предприятия".
TikTok спря да работи за американски потребители късно в събота, преди законът, който го затваря от съображения за национална сигурност, да влезе в сила в неделя (вчера).
Тръмп каза, че ще "удължи периода от време преди забраните на закона да влязат в сила, така че да можем да сключим (САЩ) сделка за защита на нашата национална сигурност".
"Бих искал Съединените щати да имат 50% собственост в съвместно предприятие (TikTok)", написа Тръмп в Truth Social.
Тръмп каза, че изпълнителната заповед ще уточни, че няма да носи отговорност за която и да е компания, която е помогнала TikTok да не изчезне преди неговата заповед.
Малко по-рано Тръмп каза, че най-вероятно ще даде на TikTok 90-дневно отлагане на забраната, след като встъпи в длажност официално.
Дори и да е временно, безпрецедентното спиране на TikTok се очаква да има широкообхватно въздействие върху отношенията между САЩ и Китай, политиката на САЩ, пазара на социални медии и милиони американци, които зависят от приложението икономически и културно.
Спасяването на TikTok от Тръмп представлява обрат в позицията му от първия му мандат на власт. През 2020 г. той имаше за цел да забрани приложението за кратко видео поради опасения, че компанията споделя лична информация на американците с китайското правителство. Съвсем наскоро обаче Тръмп каза, че има "място в сърцето си за TikTok", като призна, че приложението му е помогнало да спечели младите избиратели на изборите през 2024 година.
САЩ никога не са забранявали голяма социална медийна платформа. Законът, приет с голямо мнозинство от Конгреса, дава на бъдещата администрация на Тръмп пълномощия да забранява или да търси продажбата на други приложения, притежавани от Китай.
Други приложения, собственост на ByteDance, включително приложението за редактиране на видео CapCut и социалното приложение за начин на живот Lemon8, също бяха офлайн и недостъпни в магазините за приложения в САЩ от късно в събота.
Алтернативи
Съгласно закона, приет миналата година и потвърден в петък с единодушие от Върховния съд на САЩ, платформата трябваше до неделя да прекъсне връзките си със своята базирана в Китай компания-майка или да затвори дейността си в САЩ, за да разреши опасенията, че представлява заплаха за националната сигурност.
Китайското посолство във Вашингтон в петък обвини САЩ в използване на несправедлива държавна власт за потискане на TikTok. "Китай ще предприеме всички необходими мерки, за да защити решително законните си права и интереси", каза говорител.
Несигурността относно бъдещето на приложението накара потребителите - предимно по-млади хора - да се насочат към алтернативи, вкл. базираната в Китай RedNote.
Изпълнителният директор на TikTok същевременно планира да присъства на встъпването в длъжност днес на президента на САЩ, каза източник на Reuters.
Бързо развиващия се бизнес на TikTok, според анализатори, може да струва до 50 милиарда долара. Според някои медийни съобщения, Пекин също е водил разговори за продажбата на операциите на TikTok в САЩ на милиардера и съюзник на Тръмп Ирон Мъск, но от компанията са отрекли това.
Американската стартираща търсачка Perplexity AI е подала в събота оферта на ByteDance за сливане на Perplexity с TikTok US, казва източник, запознат с плановете на компанията, пред Reuters. Частната ByteDance е около 60% собственост на институционални инвеститори като BlackRock и General Atlantic, а нейните основатели и служители притежават по 20%. Има повече от 7000 служители в САЩ.