Британското правителство харчи около 772 милиарда паунда всяка година. От тази сума трън в очите на поддръжниците на “Брекзит” е вноската в бюджета на Европейския съюз (ЕС), която се изчислява на 10 милиарда паунда.
Правителството също така има своите приоритетни области, където има дупки за запълване. Това включва финансиране на фермерите, на по-изостаналите региони и на някои индустрии.
В цялата картина на ЕС Великобритания, заедно с още 11 държави, влага повече пари в съюза, отколкото получава под формата на европейско финансиране.
Погледнато в цифри, през 2014 г. Обединеното кралството е внесло общо 18,7 милиарда паунда в бюджета на Брюксел. В същото време обаче още през 80-те години на миналия век тогавашният премиер на Англия – Маргарет Тачър, успява да договори отстъпка във вноската на страната.
През 2014 г. отстъпката е изчислявана на 4,4 милиарда паунда и следователно Великобритания е внесла 14,3 милиарда долара.
Като се има предвид обаче, че държавата и получава пари от ЕС, сметките излиздат по друг начин. Англия взема субсидии в помощ на местните фермери, както и средства за насърчаване на инвестициите, за научни изследвания и други.
За 2014 г. Обединеното кралство е получило 4,6 милиарда паунда финансиране, като приносът му към бюджета на ЕС е 9,8 милиарда паунда.
Това прави по около 188 милиона паунда на седмица. Въпросната сума е доста под твърденията на активистите за излизането на Англия от съюза, които казват, че на седмица страната внася по 350 милиона паунда на Брюксел, пише CNN Money.
На база на тази стойност може да се заключи, че Англия не е най-големият вносител в бюджета на ЕС, а се нарежда на четвърто място след Германия, Франция и Италия.