Всяка година 300,000 нелегални емигранти пристигат на територията на ЕС. Поради това Брюксел обсъжда приемането на специални споразумения с трети страни, насочени към преодоляване на главната европейска дилема: как да се задоволи икономическата нужда от работници в съюза, а едновременно с това и да се облекчи натискът на нелегалната миграция, пише Euboserver.

В сряда, 16ти май, еврокомисарят Франко Фратини ще даде старт на продължителна законова инициатива, която в края би могла да доведе до „циркулираща миграция" - както Брюксел нарича пътуването на работниците в и извън ЕС в зависимост от търсенето на работна сила.

Според тази схема, страна членка на ЕС ще наема временно работници от страни извън ЕС, за да запълва нуждите на работния си пазар, ще ги държи на работа докато отговарят на ключовите условия и ще ги връща в страните им, след като договорите им изтекат.

„Идеята е тези хора да идват да работят в ЕС за няколко месеца, след което да си отидат и пак да се върнат по-късно" - обясняват служители на ЕС.

Според източник от комисията, подобно партньорство може да бъде взаимно печеливша, win-win ситуация, тъй като ще се срещнат офертите от членовете на ЕС с търсещите работа в трети страни.

В момента се счита, че в ЕС живеят между 5 и 7 млрд. нелегални емигранти, но 87% от тези са недообразовани и не могат да отговорят на нуждите на трудовия пазар на съюза.

„Ако Европа не синхронизира действията си, това ще се превърне в изключителен проблем", казва служител на ЕС, обяснявайки, че според оценките след 20 години ще се стигне до връх на недостига на работна сила, когато 25 милиона европейци ще са се пенсионирали.

Някои сектори могат дори да се сринат, предупредил е европолитикът.

Сега Брюксел е обърнал надеждите си към Африка, както и към източните и югоизточните съседи на блока. Те трябва да осигурят работници с умения, особено в сектори като селско стопанство, строителство и туризъм.

На практика Европейската комисия предлага да обобщава офертите от отделните страни членки и след това да провежда срещи с трети страни, които са в състояние да осигуряват адекватната трудова сила. Отделните евродържави след това ще се грижат за издаване на местни свидетелства, ако е нужно за професионална и езикова подготовка, както и за отпускане на визи.

В добавка, Брюксел ще предложи няколко подобрения, например визи за многократно влизане на територията на съюза, така че да се избегнат главните притеснения на страните членки: самоволното удължаване срока на престоя на гастарбайтерите в Европа.

Пет държави - от Африка, Кавказ, Балканите, вече са подали сигнал, че ще се присъединят към проекта, като сега Брюксел се надява да прокара идеята сред министрите на вътрешните работи на по време на срещата им в средата на юни.

Но един от служителите на ЕС, с които е разговаряно, предвижда, че ще е „изключително трудно за някои европейски правителства да го преглътнат".

„Досега никой от европейските лидери не е имал политическата смелост да признае, че страната му се нуждае от имигранти ... всички се преструват, че пазарът на труда в собствените им страни е под контрол".

Комисията издига аргументите, че идеята да се наемат работници извън граница вече е тествана в Австралия и в САЩ, където почти 400 икономисти са натоварени със задачата да посрещат трудовите нужди на САЩ с предлаганото от трети страни.

Цената ЕС да не направи нищо е просто твърде висока" - предупреждава изпълнителния орган на ЕС.