Миналият месец американският президент Джо Байдън представи огромен стимулационен пакет, който има за цел да помогне за възстановяването на икономиката на страната след пандемията, причинена от COVID-19. На стойност от 6 милиарда долара, на пръв поглед той поставя хората в неравностойно финансово положение на преден план. Някои анализатори обаче са доста скептични към подобни безпрецедентни федерални разходи и техните анализи намират все по-сериозно място в медиите отвъд океана.

САЩ са една от нациите най-силно засегнати от COVID-19, с най-голям брой смъртни случаи, свързани с вируси и с едни от най-дълбоките икономически неравности. Здравната криза доведе до загуба на работни места, намаляване на разходите и преразпределение на средства за подпомагане на здравеопазването и възстановяването. Икономиката на САЩ отбеляза значителен спад през второто тримесечие на 2020 г., но БВП на страната се възстанови от шока и сякаш вече поема по пътя на растежа.

Джо Байдън предлага бюджет на САЩ от $6 трилиона за финансовата 2022-а

Джо Байдън предлага бюджет на САЩ от $6 трилиона за финансовата 2022-а

Най-големия бюджет от Втората световна война насам

Как COVID-19 повлия на силата на щатския долар?

От края на Втората световна война американският долар постоянно се разглежда като валута, която е безопасно "пристанище" за инвеститорите. Това не е изненадващо, предвид мащаба и влиянието на САЩ и господството на американската икономика. Следователно не беше изненада, че когато светът се изправи пред нова заплаха под формата на един нов вирус, търговците се обърнаха именно към долара и валутата успя да изпревари по стойност еврото.

В действителност, когато пандемията обхвана целия свят през март 2020-а година, британската лира се срина до най-ниското си ниво спрямо долара от 1985-а година насам - с почти 5%.

Как ваксините повлияха на пазарите?

Рекордно бързото въвеждане на ваксините срещу Covid-19 по целия свят дадоха надежда, че глобалната икономика може скоро да се възстанови и да започне да отбелязва растеж. И първите признаци на това вече се забелязват.

Байдън иска милионерите да "платят своя дял" с по-високи данъци. И дава $1,8 трилиона на семействата

Байдън иска милионерите да "платят своя дял" с по-високи данъци. И дава $1,8 трилиона на семействата

Президентът потвърди намеренията за въвеждане на по-високи данъци за заможното население по време на речта си пред Конгреса по случай първите 100 дни от управлението си

Какво мислят повечето американски икономистите за пакета от стимули на Джо Байдън?

Ясно е, че американската икономика все още се нуждае от подкрепа. Анализаторите са разделени на два лагера по отношение на размера на стимула и баланса на рисковете, свързани с толкова голямо вливане на държавни средства в икономиката. Някои финансови експерти като Лари Съмърс и Оливие Бланшар предупреждават, че държавният стимул може да доведе до прегряване на американската икономика. Това от своя страна може да доведе до рекордно нарастване на инфлацията, което ще принуди Федералния резерв да затегне фискалната политика.

Колко още време ще мине преди глобалната икономика да се възстанови?

Факт е, че много от световните икономики вече се възстановяват от финансовите загуби, причинени от локдауните, както и от здравната криза изглежда наистина чудесно. Все още обаче редица сектори, като развлеченията и пътуванията, продължават да се борят с кризата. А други, например технологичните, отчитат едни от най-силните си цифри на растеж от години насам като много милиардери значително увеличават състоянието си през последните 18 месеца.

Така или иначе повечето икономики се свиха с над 30 процента през 2020-а година и още са далеч от пълното възстановяване. Това важи с пълна сила и за американската. Защото безпрецедентната държавна намеса може да отнеме няколко години докато загубеният растеж бъде напълно възстановен. А понякога може да бъде и опасна за свободните пазари.

Отказът на Русия от долара: подигравка с хегемонията на САЩ

Отказът на Русия от долара: подигравка с хегемонията на САЩ

Според Владимир Путин американската валута постепенно губи стойността си