Възстановяването на световната икономика от кризата е бавно, създавайки усещане за несигурен завършек на годината.

Има много притеснения относно възстановяването. Настъпващата зима може да предизвика нова вълна от вируса, докато чакането за ваксина продължава. Подкрепата на властите за безработни и банковите мораториуми върху изплащането на заеми ще изтекат. Напрежението между САЩ и Китай може да ескалира в навечерието на президентските избори през ноември и да подкопае доверието в бизнеса, пише Bloomberg.

Правителствата са "инжектирали" почти 20 трилиона долара парична подкрепа, в опит да върнат икономиката колкото е възможно към нормалното.

Безработицата в САЩ рязко спадна през август и жилищният пазар се съживи. Възстановяване на Китай е посочено от оптимистите като път, по който се е насочил останалият свят.

Нобелов лауреат по икономика: Covid-19 разтърси световната икономика, но все още не е късно да променим курса

Нобелов лауреат: Covid-19 разтърси световната икономика, но все още не е късно да променим курса

Пандемията вероятно ще бъде с нас известно време. А нейните икономически последици - за много по-дълго време

Продължително възстановяване от щетите

Поддържането на сегашната инерцията от всички обаче няма да е лесно. Вероятно ще се наложи стимулите да продължат в момент, в който някои искат да ги намаляват. Въпреки целия научен напредък с ваксините, те няма да бъдат достъпни в скоро време в мащаба, необходим за овладяване на вируса - ключово условие за възстановяването.

Но не само ваксината е от голямо значение. Бизнесът трябва да премести ресурсите си и да преквалифицира служители от индустрии, които вече не са жизнеспособни. Този тип реконструиране може да отнеме дълго време.

Още този месец някои от най-известните индустриални марки в света сигнализираха за съкращаване на работни места.

Ford Motor например съкращава около 5% от работниците си в САЩ, а United Airlines Holdings ще премахне 16 000 работни места през следващия месец, тъй като намалява дейността си.

Българската икономика отчете рекорден спад от 10% през второто тримесечие

Българската икономика отчете рекорден спад от 10% през второто тримесечие

Според предварителните данни на НСИ

Има и други тревожни признаци

Потреблението в Китай остава нестабилно, а най-големите банки в страната току-що отчетоха най-лошия си спад на печалбата от повече от десетилетие.

Добавянето на 1,4 милиона работни в Америка места през август беше "голяма стъпка в правилната посока", каза Райън Суит, ръководител на изследването на паричната политика в Moody"s Analytics, но икономиката трябва да поддържа темпът "без фискалните стимули, които трудно ще бъдат направени".

В Европа фабриките се опитват да намалят разходите, след отслабването на търсенето. Докато Франция и Германия са разширили своите програми, Великобритания планира да прекрати стимулите си през октомври, което потенциално излага на риск милиони работни места.

Японският премиер Шиндзо Абе, който обяви оставката си миналия месец по здравословни причини, предупреди по време на пресконференция, че "зимата идва" и страната ще трябва да овладее вируса.

Дори при разработена ваксина, предоставянето й по целия свят в необходимия мащаб ще отнеме време, според Уорик Маккибин от Brookings Institution и Australia National University. Неговите модели предполагат, че вирусът може да струва на световната икономика около 35 трилиона долара до 2025 г.