Гърция направи залог в опит да подкрепи туризма - но засега той не се отплаща, пише европейското бюро на Politico.

Туристическата индустрия представлява една пета от икономиката на страната и дава работа на около четвърт от заетите. Така правителството в Атина нямаше много други варианти, освен да предприеме калкулирания риск и да отвори страната за туристи. Но и малкото чуждестранни пътшественици, които се запътиха към страната, създадоха нови огнища на коронавирус, докато икономическите ползи засега остават минимални.

Гърция се справи със здравната криза по-добре, отколкото повечето страни, като има едва 194 починали от вируса. Но повишението на заразените след отварянето на границите през миналия месец подчертава колко трудно е за страните в Европа да се завърнат към нормалността в икономиката. Миналата седмица правителство затегна и въведе нови ограничения, след като здравните експерти предупреждават, че може да се задава втора вълна.

През първите две седмици на юли има около 530 новозаразени, като повече от половината идват от чуждестранни туристи. Това е повече от общия брой случаи през юни и почти два пъти повече, отколкото през май. "Всички знаехме, и ние, и експертите, че отварянето на границите ще доведе до частично увеличение на случаите", заяви министърът на здравеопазването Василис Кикилиас миналата седмица. Но добави "икономиката и туризмът трябва да оцелеят".

Гърция започна постепенно отваряне на 15 юни, след силно настояване от туристическата индустрия. "За съжаление трябва да го направим, тъй като изглежда, че опасността от коронавируса е по-малка, отколкото опасността от щетите върху икономиката", посочва Савас Пагонакис, който притежава хотел. "Трябва да избираме между коронавирус и глад".

Засега обаче икономическата полза от хода изглежда разочароваща. Пагонакис казва, че някои хотелиери са започнали с резервации за около 30% от стаите, но сега броят им е наполовина. "EasyJet възстанови шест директни полета седмично, но сега броят им е три", казва той.

Хотелите в страната са пълни на една четвърт, според местни представители. През юни идващите със самолет до Гърция спадат с 93% до едва 588 186 от почти 8,4 млн. миналата година.

Пагонакис очаква тежка зима за гръцките острови заради ефектите от почти липсващия туризъм, което засяга и други сектори. Тъй като туристи няма, местните земеделци, които продават продукцията си на хотелите, няма да могат да получат приходи.

Правителството вече затегна някои мерки за пристигащите заради повишения брой инфекции в балканските страни. Така на границата на Гърция вече се изисква негативен тест за коронавирус. Властите затегнаха и контрола върху сезонните работници и въведоха инспекции за местния бизнес, особено на плажовете. Служителите и клиентите в магазините задължително трябва да носят маски, иначе рискуват глоба от €150.

"Когато отворихме границите, не очаквахме такова завръщане на вируса на Балканите, тогава случаите бяха малко", казва професорът по микробиология Алкис Ватополус. Правителството заяви, че е готово отново да въведе по-строги мерки, ако се налага. Министрите работят и по план Б със затваряне на отделни населени места, ако е нужно.

Нощувките в България са се сринали 14 пъти през април 2020-а. Гърция и Хърватия отчитат по-голям спад

Нощувките в България са се сринали 14 пъти през април 2020-а. Гърция и Хърватия отчитат по-голям спад

Най-тежко засегната е Испания, сочат данни на Евростат