Финландия е обявена за най-щастливата страна в света, но населението й застарява по-бързо от това в повечето държави, което оказва натиск върху правителството да наема повече хора на работа, за да може да плаща пенсиите на все по-големия брой пенсионери.
Реформирането на пазара на труда в страната вероятно ще доминира в дневния ред на предстоящите парламентарни избори в страната на 14 април. Новото правителство ще трябва да повиши процента на заетост до 75% от трудоспособните финландци до 2023 г. и до 80% след това, според доклад на правителството, разкриващ бъдещите основни предизвикателства.
В момента заетостта в страната е 72%, изпълнявайки на целта за 2015 г., поставена от министър-председателя Юха Сипила, която тогава беше считана за невъзможна. През същата година само 68% от хората в трудоспособна възраст имат работа, страната излиза от тригодишната икономическа криза - втората след финансовата криза - и настроението е мрачно.
Сега с около 140 000 души повече работещи, в сравнение с времето, когато Сипила встъпи в длъжност, все още са необходими около 150 000 работни места, за да се запази социалният модел на най-северния член на еврозоната, се казва в доклада, цитиран от Bloomberg.
"Финансирането на нашия скандинавски социален модел, което ни прави най-щастливата страна в света с невероятно висок стандарт на живот, зависи от по-високите нива на заетост", заяви главният икономист на Nordea Bank Аки Кангашарю. Това, от което Финландия се нуждае, е "всеки, който е в състояние да работи, да има работа", посочва той.
Запазването на икономическия растеж от около 2% ще доведе до постепенно увеличаване на заетостта към целта. Когато правителството на Финландия "е в състояние постоянно да повишава равнището на заетост над 75%, това всъщност напълно разрешава несъответствието в разходите", обяснява премиерът Сипила пред YLE Radio Suomi.
Правителството вече прокара няколко мерки за увеличаване на заетостта, включително намаляване на разходите за труд, както и въвеждането на т. нар. активен модел, насочен към връщане на безработните търсещи работа обратно на работа.
Наемането на работа също последва глобалния икономически подем. И все пак, този попътен вятър е на път да спре да духа, тъй като растежът намалява в повечето големи икономики.
Според Кангашарю решението е повече реформи на пазара на труда, за да се увеличи броят на наличните работни места. В противен случай финландците ще трябва да се опасяват за по-голямо затягане на коланите.
"Ако не достигнем по-високи нива на заетост, ще се сблъскаме с по-строги икономии с намаляване на разходите и работните места в публичния сектор, което ще доведе до по-малки данъчни приходи и по-високи разходи за безработица", казва главния икономист на Nordea.