Пандемията от коронавирус доведе до тай тежката рецесия от почти век и причинява сериозен проблем за здравето на хората, заетостта и благосъстоянието им, посочват от Организацията за икономическо сътрудничество и взаимопомощ в последното издание на икономическите си прогнози.
Според тях, с размразяването на икономиките, тяхното възстановяване все още е несигурно и зависи от появата на втора вълна на болестта. От организацията разработват два сценария - на създаване на ваксина и на втора вълна от коронавирус.
Във втория, ако стопанствата отново бъдат затворени, производството ще спадне със 7,6% до края на годината, преди да нарасне с 2,8% през 2021 г. "По време на пика си, безработицата в икономиките от ОИСР ще е над два пъти по-висока, отколкото беше преди разразяването на болестта, и малко работни места ще бъдат възстановени догодина", пишат от самата организация.
Прогнозата им е, че икономическата активност при липса на втора вълна ще спадне с 6% в страните от организацията, а безработицата ще нарасне почти двойно - до близо 10%. Според институцията, най-тежко ще засегнати от продължителното затваряне ще са страните в Европа, като в еврозоната БВП ще се срине с 11,5%, ако се появи втора вълна. Дори и да няма такава, то ще спадне с 9%, в САЩ - с 8,5%, а Япония - със 7,3%.
Ударът върху развиващите се икономики като Бразилия, Русия и Южна Африка ще е от съответно 9,1, 10 и 8,2%, ако се наблюдава втора вълна и от 7,4, 8 и 7,5%, ако тя остане само една. В Китай и Индия рецесията ще е по-умерена - от 2,6 и 3,7%, ако има само еднократно проявление на заболяването.
"И в двата сценария възстановяването, след първоначалното бързо възстановяване на икономическата активност, ще отнеме дълго време, за да може производството да се върне на равнището си преди пандемията, а кризата ще остави дълготрайни белези", посочват от ОИСР.