Следващият доклад за приемането на еврото в Румъния ще определи 2029 г. като целева дата, пише Romania Insider, цитирайки първият заместник-управител на Националната банка на Румъния (БНР) Флорин Джорджеску.
Оценката отчита текущото състояние на основните макроиндикатори в страната спрямо т. нар. Маастрихтски критерии, които изискват съществени корекции и време за постигането им. Календарът за приемане на еврото се преразглежда обикновено на годишна база и е включен в доклада, представен от румънското правителство на Европейската комисия.
Припомняме, че Румъния първоначално определи 2014 г. като цел за приемане на еврото, но крайният срок беше многократно преместван на 2019-а, 2024-а и сега на 2029-а година.
"Липсата на политическа воля на вземащите решения в правителствата, управлявали след присъединяването на Румъния към ЕС през 2007 г., се доказва от факта, че страната досега е променила, въз основа на доклади, изготвени от държавни институции и експерти, целевата година за приемането на еврото", обясни Джорджеску.
Северната ни съседка имаше много възможности за по-бързо влизане в еврозоната между 2015-а и 2017-а година. Във въпросния период страната можеше да кандидатства за влизане в подготвителния механизъм на еврозоната ERM II (механизъм на обменния курс).
По това време Румъния отговаряше на всички иконоически и финансови критерии, определени от Договора от Маастрихт. А именно ценова стабилност, устойчивостта на публичните финанси и задлъжнялостта, стабилността на обменния курс и нивото на дългосрочните лихвени проценти. Към днешна дата обаче Румъния вече не отговаря на всички тези критерии.