Румъния трябва да приеме друг икономически модел, ако иска да избегне криза, произтичаща от подема, базиран на потреблението, който понастоящем преживява, според Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).
След като напомпа растежа, намалявайки данъците и увеличавайки заплатите в публичния сектор, правителството трябва да определи по-устойчив път на растеж.
Властите могат да постигнат това, като увеличат инфраструктурните инвестиции и подобрят темповете на усвояване на средствата за развитие от Европейския съюз, посъветва Матео Патроне, регионален директор на ЕБВР.
"Властите изглежда напълно разбират необходимостта от промяна на модела на растеж. Това ще бъде приложено на практика, надявам се по-рано, отколкото по-късно", посочи Патроне.
Румъния се похвали с най-бързия икономически растеж в ЕС през третото тримесечие на 2017 г., когато брутният вътрешен продукт нарасна с 8.8% на годишна база.
Но политическите сътресения - включително 3 правителства в рамките на една година - обезкуражиха инвестициите, а Евростат класира румънските пътища и здравни услуги като най-лошите в блока.
Усложнявайки проблемите, бюджетният дефицит се доближава до границата на ЕС от 3% от икономическата продукция.
Новият премиер Виорика Данчила заяви, че основните й приоритети ще бъдат увеличаването на "европейското измерение" на правителството и използването на пари от Брюксел за финансиране на големи инвестиции.
В първата си реч пред парламента тя обяви, че иска да отвори най-малко 350 км нови магистрали до 2020 г., 250 км нови железопътни линии и повече училища, детски градини и болници.
Инфраструктурна пропаст
"Пропастта в инфраструктурата в страната се превърна в сериозна пречка за процеса на конвергенция и трябва да се предприемат действия. Сега има диалог между международните финансови институции и Европейската комисия за необходимостта от развитие на инфраструктурата в Румъния", обясни Патроне.
Икономческият растеж се очаква да се забави през тази година, тъй като потреблението отслабва, а възможностите за повече фискални стимули са ограничени.
ЕБВР, един от най-големите инвеститори в страната с настоящ портфейл от около 1.7 млрд. евро, финансира предимно проекти в частния сектор през последните години. През 2017 г. банката кредитира 29 проекта в северната ни съседка на обща стойност около 500 млн. евро.