Очаквано или не втората най-бързо развиващата се икономика през 2015 г. не е била измежду Азиатските тигри и дори не се намира на територията на Азия.

Големият отличник за миналата година е Етиопия, която отчете ръст от 8,7% и според прогнозите на Международния валутен фонд (МВФ) ще продължи да изненадва с резултат от 8,1% нагоре през настоящата година. В глобален мащаб през 2015 г. по-добре се е представила само Папуа Нова Гвинея с растеж от 12,3 на сто.

Анализатори посочват, че големият успех за Етиопия идва от сериозната намеса на държавата в икономиката. Интересното е, че износът на страната е значително по-малък в сравнение с този на останалите големи африкански държави.

От друга страна обаче там има строг контрол на капиталите, който позволи на местната валута – бирр, да се задържи стабилна на фона на поевтиняване на валутния пазар в глобален мащаб.

“Фактът, че голяма част от публичните средства са насочени към капиталови проекти, особено на такива в сферата на инфраструктурата, показва, че правителствените разходи са ключа към успеха за страната”, обяснява икономистът Гетачев Теклемариам, работещ в столицата на държавата Адис Абеба.

“Би било невероятно Етиопия да се превърне в една от най-бързо развиващите се икономики в света без тези правителствени разходи”, смята той.

Данните показват, че вложенията на държавните дружества, като Търговската банка на Етиопия, Ethio Telecom и Ethiopia Power, са довели до 70 на сто ръст в капиталовите инвестиции за последните три години.

Така те са нараснали до сума от общо 155,2 милиарда бирра или 7,3 милиарда долара. Държавата участва в изграждането на всичко – от индустриални паркове до фабрики и електропроводи.

И въпреки че значителната намеса на властта е пречка пред частните инвеститори, все пак има такива, които виждат в Етиопия голям потенциал. Едни от най-големите чуждестранни вложения в страната идват от Китай. За това говори рекордният ръст на инвестициите, идващи от втората по големина икономика в света.

Снимка 218429

Източник: Bloomberg.com