Оказва се, че в област Велико Търново средната заплата е с около 500 лева по-малса от средната за страната. Това показват предварителните данни на отдел "Статистически изследвания" в града, цитирани от регионалните медии.

По данни на Министерството на труда и социалната политика от месец юни, средната заплата в България за първото тримесечие на тази година е била 2198 лева. През второто тримесечие заплатат се повишава още, достигайки до 2296 лева, според справка на Националния статистически институт (НСИ). На този фон, в област Велико Търново средната брутна месечна работна заплата е 1805 лева, като все пак се наблюдава тенденция на растеж.

Средната заплата в София достигна 2900 лева: На този фон какви са възнагражденията по области в страната?

Средната заплата в София достигна 2900 лева: На този фон какви са възнагражденията по области в страната?

Какви са разликите в заплащането в обществения и частния сектор?

През април тази година заплатата е 1 785 лева, за май е 1 822 лева, а за юни - 1 807 лева.

Изчисленията показват, че през второто тримесечие на годината средното заплащане в обастта е с 93 лева по-високо спрямо предходното тримесечие, но е с 491 лв. по-ниска от средната за страната, която е 2 296 лева.

Снимка 372150

Източник: iStock

Един от основните икономически центрове у нас

Велико Търново е един от основните икономически центрове на България. Общината винаги се е смятала за една от богатите в страната, но въпреки това в сравнение с останалите области по равнище на работна се нарежда на 12-о място.

Наетите в областта лица по трудово и служебно правоотношение към края на юни 2024 г. нарастват с 0.3% спрямо края на март 2024 г., и са 65.3 хиляди. Спрямо края на предходното тримесечие най-голямо увеличение на наетите се наблюдава в икономическите дейности "Добивна промишленост" и "Селско, горско и рибно стопанство" - с 11.1% и с 10.9 на сто, а най-голямо намаление е отчетено в икономическите дейности "Култура, спорт и развлечения" с 5.2% и "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" с 5.0%.

В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите по трудово и служебно правоотношение в дейностите "Преработваща промишленост" и "Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети" - съответно 25.1% и 14.1%.

Велико Търново се сдоби с бизнес център за 40 милиона лева

Велико Търново се сдоби с бизнес център за 40 милиона лева

Строителството продължи 4 години, а официалното откриване предстои

В края на юни 2024 г. в сравнение с края на юни 2023 г. наетите лица по трудово и служебно правоотношение намаляват с 0.4 на сто. Най-голямо намаление на наетите се наблюдава в икономическите дейности "Строителство" и "Административни и спомагателни дейности" с по 0.3 хиляди, а най-голямо увеличение е регистрирано при дейностите "Хуманно здравеопазване и социална работа" и "Образование" съответно с 0.5 и 0.2 хиляди.

В процентно изражение намалението е най-значително в икономическите дейности "Административни и спомагателни дейности" - с 15.8%, "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" - с 12.6% и в "Строителство" - с 9.9%, а най-голямо увеличение е регистрирано в "Операции с недвижими имоти" - с 10.7%, "Хуманно здравеопазване и социална работа" - с 8.5% и "Професионални дейности и научни изследвания" - със 7.3%.

В края на второто тримесечие на годината в частния сектор са работили 66.0% от всички наети в област Велико Търново.

Най-голямо увеличение на средната месечна работна заплата

Най-голям ръст на заплащането в региона през второто тримесечие на 2024 г. спрямо предходното първо тримесечие - с 16.8%, е регистрирано в икономическа дейност "Култура, спорт и развлечения", а най-голямо намаление се наблюдава в дейност "Финансови и застрахователни дейности" - с 1.9%.

През второто тримесечие на 2024 г. средната месечна работна заплата в област Велико Търново нараства с 24.1% спрямо второто тримесечие на 2023 г., като най-голямо e увеличението в икономическите дейности "Финансови и застрахователни дейности" - с 48.9% и "Операции с недвижими имоти" - с 48.2%.

Средната пенсия за стаж и възраст е 300 лева над чистата минимална заплата

Средната пенсия за стаж и възраст е 300 лева над чистата минимална заплата

Увеличението за година е с близо 14 на сто

Икономическите дейности с най-високо средномесечно трудово възнаграждение на наетите лица по трудово и служебно правоотношение за периода са "Финансови и застрахователни дейности" - 3 152 лева; "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива" - 2 541 лева; "Държавно управление" - 2 432 лева. Най-нископлатени са били наетите лица в икономическите дейности "Добивна промишленост" - 1 377 лева; "Професионални дейности и научни изследвания" - 1 384 лева; "Хотелиерство и ресторантьорство" - 1 387 лева.

Спрямо същия период на 2023 година средната месечна работна заплата през второто тримесечие на 2024 г. в обществения сектор нараства с 22.2%, а в частния сектор - с 24.9 на сто. В цялата страна се наблюдава една ясна тенденция и тя е, че все повече държавни професии са по-платени от много в частния сектор.