Най-сетне една великолепна новина. Утре Великобритания ще обяви, че в страната започва кампания за пълноценно иползване на енергията от вятъра, в следствие на която ще се създаде достатъчно електричество за захранването на всеки дом на Острова, пише във водещия си материал днес The Independent.

Британските журналисти са научили, че държавният секретар по въпросите на бизнеса Джон Хютън ще обяви, че моретата около острова ще бъдат отворени за вятърни ферми и ще стартира най-голямата някога инициатива за възобновяеми енергии.

Само преди няколко седмици същият политик още се противопоставяше на разпространението на възобновяемите енергоизточници, защото те щели да попречат на плановете за строителство на атомни електростанции.

Това бе една седмица на безпрецедентна борба срещу глобалното затопляне във Великобритания и САЩ. В сряда и четвъртък американския Конгрес прие мерки, които трябва да стимулират използването на възобновяеми енергии за производство на електричество и горива и да намалят емисиите на парникови газове. Това съвпадна по време със срещата на 190 държави в Бали, Индонезия, наричана „последен шанс на света" да се достигне до съглашение, което ще избегне най-лошите ефекти на промяната в климата.

Вчера в 86 страни по света стотици хиляди демонстранти вървяха по улиците и настояваха за бързо действие на срещата в Бали. В проливния дъжд в Лондон няколко хиляди души маршируваха и обсадиха посолството на САЩ. Те носеха плакати с карикатурата на Джордж Буш и думите „Издирва се за престъпления срещу планетата".

Утре Хютън ще направи съобщение на конференция в Берлин кои обекти в териториалните води на Великобритания ще могат да се използват за ветрогенератори. Трябва да се създадат достатъчно вятърни ферми, за да се произведат 25 гигавата енергия до 2020 година. Вече са планирани мощности за други 8GW. Събрано, това количество е достатъчно за посрещане нуждите на всички жилища в страната от електричество.

Тоест само след осем години Великобритания ще произвежда два пъти повече енергия от вятърни станции навътре в морето от която и да е друга страна в света.

ЕС със строгите си планове за 20% от енергията на блока от възобновяеми енергоизточници до 2020 година може да бъде само възхитен от смелите планове на Великобритания. Обаче само преди шест седмици департаментът на Хютън вместо да задвижи плана искаше да го убие.

Бе изпратено поверително писмо до Гордън Браун, изтъкващо, че проектът за вятърните ферми бил скъп и щял да срещне сурови практически трудности. Освен това щял да попречи на инвестициите в други технологии като например ядрената енергия.

Премиерът на страната поправи светогледа на Хютън и в първата си реч по екологичните въпроси откакто е начело на кабинета настоя, че целта ще бъде спазена. Така че на бизнес секретаря не остана друга възможност, освен утре да докладва за създаването на работен екип под негово ръководство.

Очаква се утре Хютън да каже пред европейската енергийна индустрия следното: „До 2020 година ще бъде създадено достатъчно електричество във водите край нашите брегове, за да може да се посрещнат нужди еквивалентни на всички жилища на Обединеното кралство".

Това изявление ще е първият изстрел в революцията на вятръната енергия. Изграждането на вятърни ферми в морето ще срещне далеч по-малко противници от екологични съображения от строителството им на брега. След като бъдат идентифицирани възможните региони за строителство, компаниите ще могат да представят плановете си пред отговарящия департамент.

Досега два фактора възпираха компаниите: липсата на определени терени за строителство и липсата на гаранции, че изградените инсталации ще бъдат включени към националната енергийна мрежа. Първата пречка ще бъде премахната още утре.

От британската асоциация на вятърната енергия приветстват тази решителна стъпка, която „ще постави енергията от вятъра във Великобритания на солидна основа и ще направи Великобритания лидер в този сектор".