Европейската централна банка посочи, че търговските банки в еврозоната трябва да не раздават дивиденти на акционерите си до края на годината, предаде Reuters. Освен това финансовите институции във валутния съюз вече ще могат да използват средствата от капиталите си и ликвидните си буфери още по-дълго от предварително оповестеното.
Освен това централната банка одобри рекапитализирането на търговските такива от страните членки на еврозоната. Според нея, по този начин ще се предотврати свиването на кредита във валутния съюз, след като финансовите институции използват резервите си за покриване на загубите.
Също за да се спре изтичането на средства за нужди, различни от текущите, банките няма да имат право да извършват обратно изкупуване на акции до 1 януари 2021 г. Те и в момента нямаха право на подобни действия, само че срокът на забраната беше до края на октомври тази година.
"Всички наши надзорни мерки и действия са и ще продължат да бъдат насочени към гарантиране на устойчивостта на банковия сектор и подкрепяне на икономическото възстановяване чрез адекватното отпускане на кредити", каза главният супервайзър на ЕЦБ Андреа Енрия.
Според анализ на банката, при който мерките срещу коронавируса ще са в сила до средата на 2021 г., основният капитал на банките от първи ред ще се свие с 1,9 процентни пункта до 12,6% към 2022 г. В по-тежкия сценарий обаче той ще се срине с 5,7 процентни пункта до 8,8%.
"Очевидно няма място за спокойствие, но и не е нужно да има тревога", посочва Енрия. "Това означава, че изходът от упражнението показва, че властите също трябва да са готови да предприемат допълнителни действия, ако ситуацията се влоши още повече."
В Bank of England също анализират дали трябва да удължат срока на забраната за изплащане на дивиденти и обратно изкупуване на акции и след края на годината.