През първия президентски мандат на Доналд Тръмп американският бизнес намали инвестиционните разходи и индустриалното производство се забави. Търговската политика на САЩ е като влакче в увеселителен парк и никой не знае кога ще приключи.
Последното в тази насока, бе декларацията на президента Тръмп за 25% мита върху вноса на алуминий и стомана. Отделно Тръмп обеща да наложи реципрочни мита на търговските партньори по-късно тази седмица.
Първият тарифен залп дойде през януари, след като колумбийският президент Густаво Петро отмени правата за кацане на военен полет на САЩ, превозващ депортирани лица. Тръмп обяви, че налага 25% мита върху вноса от Колумбия. Това би опустошило колумбийската икономика. Петро скоро отстъпи и Тръмп премахна митата (засега).
![Снимка 702665](https://webnews.bg/uploads/images/65/2665/702665/640x.jpg?_=1738873909)
Източник: EPA/БГНЕС
Съвсем наскоро Тръмп обяви 25% мита за Мексико и Канада и 10% допълнителни мита за Китай, тъй като, каза той, тези страни позволяват потока на незаконни наркотици и имигранти в Съединените щати. Мексиканският президент Клаудия Шейнбаум отстъпи първа, като се съгласи да изпрати 10 000 войници на границата между САЩ и Мексико, за да прекратят доставките на наркотици в замяна на едномесечно отлагане на митата.
Канадският премиер Джъстин Трюдо получи отсрочка няколко часа по-късно, също в замяна на укрепване на границата между САЩ и Канада.
Китай все още е в играта, като Тръмп отбелязва, че увеличението с 10% на вноса от Китай е само "начален залп". Но дори и тези тарифи да бъдат спрени, събитията от последните няколко седмици засилиха и без това огромната несигурност относно перспективите за бъдещата търговска политика на САЩ.
Всъщност единствената сигурност е, че следващите четири години търговската политика ще бъде произволна, капризна и непредвидима. Тази несигурност може да причини дори повече щети на икономиката на САЩ, отколкото преките ефекти от самите мита.
Преди фирмите да инвестират своето време, усилия и пари в нови проекти, те трябва да знаят с какви разходи ще се сблъскат, какви цени могат да наложат, колко приходи ще направят и какви печалби ще спечелят.
Непредвидено увеличение на тарифите разбърква уравнението. Това може да увеличи разходите и да наруши производството за компании, които разчитат на вносни суровини. Може да затвори външните пазари за американските износители, тъй като търговските партньори на Америка отвърнат със собствени мита.
И ако общото ниво на тарифите се повиши достатъчно, цената на заемите ще се повиши, тъй като Федералният резерв на САЩ затяга паричната политика, за да предотврати растящата инфлация. В отговор на такава несигурност много компании ще се въздържат инвестиционните решения, докато постигнат по-голяма яснота.
Този мрачен сценарий не е просто теоретична възможност. По време на първата администрация на Тръмп неговите залпове от мита срещу Китай, Канада, ЕС и други доведоха до безпрецедентно нарастване на несигурността относно бъдещата търговска политика. Изследователи от Федералния резерв количествено определиха тази несигурност въз основа на броя на новинарските статии, в които се споменават рисковете от протекционистичните политики.
Те определиха индекс на несигурност на търговската политика, или TPU, като равен на 100, когато 1% от всички новинарски статии споменават тарифни заплахи.
В крайна сметка това изследване установи, че след отскачане под 50 през предходните три десетилетия, TPU скочи до над 250 в края на 2018 г. и отново в средата на 2019 г. Въпреки факта, че средното ниво на тарифите в САЩ се повиши незначително, объркването относно бъдещата търговска политика натежа силно върху икономиката: растежът на реалните инвестиции беше намален наполовина до началото на 2019 г., докато индустриалното производство спря изцяло да расте.
Това не беше случайно. Множество съвременни наблюдатели идентифицираха притесненията относно митата като ключов фактор, подкопаващ растежа, и както тарифната несигурност, така и произтичащото от това смекчаване на глобалната икономика помогнаха за предизвикване на рязък спад на фондовия пазар през 2018 г.
Проучването на Фед също така идентифицира значителна връзка между предишни повишения на несигурността в търговската политика и спадове в икономическата активност; той заключи, че нарастването на несигурността, наблюдавано през 2018 г. и 2019 г., наистина може да доведе до значително свиване на икономическия растеж.
Единственият начин да се възстанови стабилността и предвидимостта на тарифния режим би бил да се изтръгне едностранният контрол върху търговската политика от ръцете на Тръмп. Но перспективите за това са слаби. Конституцията на САЩ дава правомощия на Конгреса да определя митата, но това правомощие отдавна е преотстъпено на президента и политическата воля да си го вземе обратно силно липсва.
По същата логика е малко вероятно съдилищата да спрат или да отменят повишенията на митата на Тръмп в отговор на съдебни дела от американски компании, индустриални групи или чуждестранни организации.
Най-вероятното ограничаване на тарифните наклонности на Тръмп би било устойчив спад на цените на акциите, което Тръмп разглежда като централен показател за неговото представяне. Но надеждата за срив на фондовия пазар като начин за възстановяване на рационалността на търговската политика е наистина тъжна надежда.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.