Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) не се разбра линията на бедност от 2024 г. да се прокара на 526 лв.

Срещата на НСТС бе открита от вицепремиера и външен министър Мария Габриел. Становище първо взеха от ресорните министерства. Заместник-министърът на финансите Георги Клисурски заяви, че финансовото ведомство одобрява линията на бедност да е 526 лв. Одобрение бе получено от всички работодателски организации, но не и от синдикатите.

Припомняме, че линията на бедност бе предложена още в първите дни на кабинета Денков през юни. Сега тя е 504 лв., т.е. увеличението е 22 лв., или 4.4%. Допреди няколко години от този показател не зависеше нищо. След това с него бяха обвързани само помощите за хора с увреждания, но от 2024 г. промяната му ще повлияе върху всички социални помощи, тъй като от 1 юни тази година те също са обвързани с линията на бедност.

Интересното е да се отбележи, че всички работодателски организации - Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската стопанска камара (БСК), Българската търговско промишлена палата (БТПП), Съюзът за стопанска инициатива (ССИ) и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) подкрепиха линията на бедност да е 526 лв. от 2024 г. Аргументът - обосновано и правилно предложение на държавата заради актуализираната средносрочно бюджетна прогноза, както и заради проекта на актуализираната средносрочно бюджет прогноза за тригодишния период. Те обаче искат да знаят колко би струвало на бюджета да се увеличи линията на бедност от догодина.

23% от гражданите на България остават под прага на бедност през 2022 г.

23% от гражданите на България остават под прага на бедност през 2022 г.

Линията на бедност средно за страната е била 525.92 лв. на месец

Синдикатите обаче се обявиха против линията на бедност да е 526 лв. Главният икономист на КНСБ Любослав Костов настоя да се вкара малката потребителска кошница в линията на бедност и да се промени методиката по изчисляването ѝ. КНСБ не приемат сегашната методиката, която се използва в момента и затова няма да подкрепят увеличаването ѝ на 526 лв. от 2024 г.

КТ "Подкрепа" също не са съгласни с линията на бедност. Те също настояват за промени, като една от тях да е методиката, по която се изчислява линията на бедност, и сумата да е много по-адекватна от предлаганата. Малко трябва да се развържат ръцете на министъра на труда и социалната политика, за да може догодина да има много по-адекватна сума за линията на бедност, настояха от КТ "Подкрепа".

Очевидно е, че данните са безвъзвратно остарели. Инфлацията през 2022 г. беше 15.3%, като при храните стигна до 22%, а през 2023 г. цените на стоките и услугите продължават да растат. Ако размерът на линията на бедност не се актуализира, показателят няма как да отразява реалната социално-икономическа ситуация в страната, твърдят от КТ "Подкрепа". От синдиката настояват методиката да се промени и линията да се актуализира с размера на инфлацията, за да се компенсира поне отчасти изоставането на данните, които са база за нейното изчисляване.

Припомяме, че по-рано този месец НСТС не постигна и съгласие относно размера на минималната работа запалата за 2024 г.