Audi Q8 е вероятно най-близкото до танк като габарити и цена изделие на групата на Volkswagen, но освен това заводът в Брюксел, от който луксозните джипове доскоро излизаха, е доста вероятно да се преориентира именно към военна продукция.

Министърът на отбраната на страната Тео Френкен обяви плана за отбранително производство във фабриката, която VAG затвори по-рано през тази година, предаде БТА, като цитира агенция "Белга".

Закриването на завода на Audi в Брюксел е символ на деиндустриализацията в Европа

Закриването на завода на Audi в Брюксел е символ на деиндустриализацията в Европа

Това решение оставя 4 000 работници в състояние на несигурност, особено след като все още не е намерен купувач за завода

Става дума за предприятие, разположено на около 57 декара площ. Историята му може да се проследи до 1948 г. За малко повече от 25 години са произведени 1 милион коли, а след това от конвейера започват да излизат Golf, Passat, Polo и ред други. От 2010 г. производствените мощности са ангажирани ексклузивно от Audi.

Последната модернизация на завода е от 2016 г. - преоборудване за производство на e-Tron електромобили.

Заради всичките проблеми на VAG заводът в Брюксел падна жертва на ограничаването на разходите на групата и беше затворен в края на февруари тази година.

Сега по думите на Тео Франкен идеята не е за производство на боеприпаси, а за други военни системи - с привличане на млади хора и разкриване на 2-3000 работни места. Това е далеч от върховите години, но все пак е по-добре от 0.

Audi затваря фабриката си в Брюксел и съкращава служители

Audi затваря голяма европейска фабрика и съкращава служители

Финансовото положение на компанията майка VW е все по-лошо

За успеха на проекта ще са нужни подкрепа от отбранителната индустрия (чиито представители предстои да посетят обекта), държавата и Audi.

В момента Белгия харчи едва 1,3% от своя БВП за отбрана, но очевидно ще засилва усилията за укрепване на военния си капацитет. Управляващата коалиция в Белгия подписа споразумение, според което тези разходи ще се увеличат до 2% от БВП до 2029 г. Геополитическите промени обаче принуждават правителството да ускори плановете си, отбелязва "Белга".