Лимитът за плащанията в брой, който е актуален в момента в България, е прекалено висок. Изследванията показват, че всяка една стъпка към електронните разплащания и увеличаването им с 5% свива сивата икономика с около 15 на сто. Така че наистина е важно да се върви към намаляване на тавана за кешовите разплащания.

Това коментира пред Money.bg мениджърът на Visa за България Красимира Райчева.

Темата стана отново актуално през тази година, след като правителството на два пъти предлага промени в Закона за ограничаване на плащанията в брой, които обаче бяха отхвърлени от парламента.

При последния опит идеята беше таванът да падне до 5000 лева от настоящите 10 000 лева. С предходните предложения пък сумата трябваше да стане 3000 лева от следващата година и 1000 от 2019 година.

Новият таван на плащанията в брой удари на камък

Новият таван на плащанията в брой удари на камък

Депутатите от ресорната комисия отхвърлиха промените

По думите на Красимира Райчева ограничението може да бъде до 1500 лева.

"Още през 2008 година Visa, заедно с банките, изготви препоръки за въвеждане на все повече електронни разплащания и за намаляване на сивата икономика. Една от препоръките беше за ограничаване на кешовите разплащания до 1500 лева", посочи тя.

"Малко след това границата беше намалена до 15 000 лева, а през 2015 година беше свалена на 10 000 лева. Ние приветстваме всяко едно усилия в тази посока", допълва Райчева.

На въпрос как точно трябва да се определи размерът на тавана на кешовите плащания, тя коментира, че той зависи от няколко фактора.

"От една страна трябва да се вземат предвид доходите на населението и средната стойност на покупките. У нас последната, като покупателна способност, е една от най-ниските в Европа. Така че това отговаря на необходимостта да бъде въведен по-нисък таван", обясни тя.

Трети опит: Всички покупки над 5000 лева ще бъдат само по банков път

Трети опит: Всички покупки над 5000 лева ще бъдат само по банков път

Парламентът прие промените на първо четене

Според Красимира Райчева за пример трябва да бъдат взети съседните държави, където условията са подобни на тези у нас. "Пример е Гърция, където лимитът е 500 евро. В Румъния той е около 1100 евро", каза тя.

Що се отнася до това дали подобна промяна би била проблем за хората от по-малките населени места, където ползването на банкови карти е рядко срещано, тя коментира:

"Ние работим доста заедно с банките по развиване на мрежата от постерминали на такива места. За да се сложат устройства, трябва да има достатъчен брой потребители, които плащат по този начин. От друга страна всеки има карта в джоба си. Пенсионерите получава пенсията чрез дебитна карта, социалните помощи се превеждат по такива и като бройка в България средно на човек има по една карта.".

Ограничаване на плащанията в брой до 1000 лева: Какъв ще бъде ефектът?

Ограничаване на плащанията в брой до 1000 лева: Какъв ще бъде ефектът?

Мнението на икономиста Георги Ангелов