Лимитът за плащанията в брой, който е актуален в момента в България, е прекалено висок. Изследванията показват, че всяка една стъпка към електронните разплащания и увеличаването им с 5% свива сивата икономика с около 15 на сто. Така че наистина е важно да се върви към намаляване на тавана за кешовите разплащания.
Това коментира пред Money.bg мениджърът на Visa за България Красимира Райчева.
Темата стана отново актуално през тази година, след като правителството на два пъти предлага промени в Закона за ограничаване на плащанията в брой, които обаче бяха отхвърлени от парламента.
При последния опит идеята беше таванът да падне до 5000 лева от настоящите 10 000 лева. С предходните предложения пък сумата трябваше да стане 3000 лева от следващата година и 1000 от 2019 година.
По думите на Красимира Райчева ограничението може да бъде до 1500 лева.
"Още през 2008 година Visa, заедно с банките, изготви препоръки за въвеждане на все повече електронни разплащания и за намаляване на сивата икономика. Една от препоръките беше за ограничаване на кешовите разплащания до 1500 лева", посочи тя.
"Малко след това границата беше намалена до 15 000 лева, а през 2015 година беше свалена на 10 000 лева. Ние приветстваме всяко едно усилия в тази посока", допълва Райчева.
На въпрос как точно трябва да се определи размерът на тавана на кешовите плащания, тя коментира, че той зависи от няколко фактора.
"От една страна трябва да се вземат предвид доходите на населението и средната стойност на покупките. У нас последната, като покупателна способност, е една от най-ниските в Европа. Така че това отговаря на необходимостта да бъде въведен по-нисък таван", обясни тя.
Според Красимира Райчева за пример трябва да бъдат взети съседните държави, където условията са подобни на тези у нас. "Пример е Гърция, където лимитът е 500 евро. В Румъния той е около 1100 евро", каза тя.
Що се отнася до това дали подобна промяна би била проблем за хората от по-малките населени места, където ползването на банкови карти е рядко срещано, тя коментира:
"Ние работим доста заедно с банките по развиване на мрежата от постерминали на такива места. За да се сложат устройства, трябва да има достатъчен брой потребители, които плащат по този начин. От друга страна всеки има карта в джоба си. Пенсионерите получава пенсията чрез дебитна карта, социалните помощи се превеждат по такива и като бройка в България средно на човек има по една карта.".
Plovdivmen
на 13.12.2017 в 13:56:12 #7Е нали точно за това няма осъдени - нямат нужните доказателства да издържат пред съда, но ако всичко е по банка.... тогава вече има документи, колкото искаш. Но пък не е угодно за много хора и това е. А за "дъвката" с апартаментите на Цветанов....
Вникнете, че всяко семейство има по толкова имоти като включи наследените от баби, родители, закупения от семейството и закупените за децата (моите ги преброявам с 1-2 повече от Цветанов, а не съм нищо особено). Трябва 5 поколения назад да не са излизали от кръчмите, да са живели под наем и да не са купували нищо недвижимо, за да има в семейството 1 апартамент (само този, в който живее). Хайде да си говорим реални неща.
Karlovo
на 13.12.2017 в 09:21:06 #6Като толкова се грижат за благоденствието на държавата, да направят таксите 0.00 лева и ще плащаме само с карти.
valentin-stoykov
на 12.12.2017 в 20:50:25 #5Мръсната тайна на банките: една от водещите причини, поради които искат да наложат плащанията с дебитни и кредитни карти е, че когато хората харчат пари по този начин са склонни да харчат 12-18% повече (в сравнение с харчене на пари в брой). А това означава, че вероятността да задлъжнеят и да плащат лихви по кредити към банките се повишава. Доказано е с психологически експерименти. Потърсете видеото "When money isn’t real: the $10,000 experiment".
psp_11
на 12.12.2017 в 19:12:32 #4Всяка транзакция с visa, mastercard, diners club, AmEx e комисионна за банка на САЩ и от там за данъци за поддържане на страната на дебелите и смелите.. Та в тази връзка не трябва да има кешово разплащане никъде, а камо ли чрез национална електронна система.
Plovdivmen
на 12.12.2017 в 19:06:27 #3Плащането по банка естествено ще намали сивата икономика. В случай, че декларираш доходи от 500 лева, а ежемесечно харчиш по 2000 лева през банковите си сметки (или карти), това е "черно на бяло" (издържа в съда), че укриваш данъци. Не го подценявайте този факт.
dimo-drenchev
на 12.12.2017 в 18:18:25 #2Е тази е в очевиден конфликт на интереси! То за Виза и банкстерите е най-добре 0.00 стотинки да направят максимума на кеша който хората могат да имат.
projekt
на 12.12.2017 в 17:08:41 #1поредния опит на банкерите да си увеличат приходите. това по никакъв начин не влияе на сивата икономика. сивата икономика се подкрепя или не от действията на държавата и общинската администрация. ако аз имам 10 000 лв. и искам да платя на някой да ми свърши нещо и искам това да стане без документ какво значение има дали плащането е в брой или по банка или с дебитна карта. за фирмите които се опитват да работят на светло това е просто неудобство защото за за всяко нещо трябва да плащаш и 1 лв. за платежно, отделно не можеш просто да отидеш и да си вземеш това което ти трябва а трябва да го оставиш за следващия ден или да доплатиш за експресен банков превод още 10 лв. сивата икономика се стимулира в момента от правителството с фразата "печели най ниската цена" в офертите за обществените поръчки. в момента основната част от парите в държавата са от участие на фирми в строителство на метро, магистрали, саниране и т.н. как така всички ползваме майстори на коли които си работят в тях без документ а само в общинската администрация не знаят за това и не могат да направят няколко проверки. същото е за всички услуги които се предлагат у нас. масово услугите са без документ и без ДДС. но и защо да плащаш ДДС като непрекъснато гледаме скандалите с източване и кражби на пари от всяка една сфера. плащайки повече ДДС то няма да отиде за повече пенсии, по добро здравеопазване или образование а просто ще има повече пари за крадене. така че защо да плащаме за нещо което не получаваме.