Отказът на Китай да подпише нов договор за руски газ за момента нанася съкрушителен удар върху плановете на така или иначе натоварения от рекордни загуби и западни технологични санкции гигант "Газпром". Компанията отлага или напълно загърбва проекти за разработката на арктически находища, става ясно от данни от държавния геоложки регистър, цитирани от "Интерфакс".

Според Министерството на енергетиката в Москва там се намират 20% от руските петролни запаси и 70% - от газовите.

Съдът реши "Газпром" да плати на Германия 13 млрд. евро компенсации заради недоставен газ

Съдът реши "Газпром" да плати на Германия 13 млрд. евро компенсации заради недоставен газ

Германската компания Uniper прекратява договора с руския газов гигант

В Карско море, където Газпром притежава 11 лиценза, компанията е отложила от 2029-2031 г. на 2033-2035 г. пробиването на сондажи в участъка "Ленинградски недра" и е отложила с 4 години работата в участъка "Обручевски": първоначално те са били планирани за 2029-2032 г., а сега - за 2033-2036 г.

Според новия график сондажите в Невския участък ще се проведат през 2036 г. вместо през 2032 г., а Морският участък беше изключен от плана изобщо.

Танкерите с втечнен газ и на "Газпром" започнаха да заобикалят Червено море - и да губят много пари

Танкерите с втечнен газ и на "Газпром" започнаха да заобикалят Червено море - и да губят много пари

Вече и руските кораби не са в безопасност от атаки на хутите

В Баренцово море, където Газпром има 7 лицензирани блока, работата също се отлага с четири години - от 2031-2032 г. на 2035-2036 г. Става дума за участъците "Медвежий" и "Ферсмановски", където се планираше да бъдат прокарани три сондажа.

Защо?

За момента не е ясно кой печели войната - Русия или Украйна, но е ясно кой е големият губещ: "Газпром". Компанията загуби пазари, но и достъп до технологии, които са необходими за поддръжката на съществуващите инсталации и изграждането на нови.

Миналата година тя реализира първата си нетна загуба по Международните стандарти за финансово отчитане от 25 години насам. Размерът ѝ - 629 млрд. рубли, беше рекорден за трите десетилетия, откакто "Газпром" съществува като отделна структура.

При спадащи темпове на производство в Русия, "Газпром" завърши на загуба 2023 година

При спадащи темпове на производство в Русия, "Газпром" завърши на загуба 2023 година

Това се случва за първи път от 25 години

Износът на руски газ по тръбопроводи се срина до 69 млрд. куб. м, което е най-ниското ниво от 1985 г. насам, а доставките за някога основния европейски пазар достигнаха най-ниското си ниво от края на 70-те години на миналия век.

През първото полугодие на 2024 г. "Газпром" излезе на печалба (1,042 трилиона рубли), но основният газов бизнес остана на дълбок минус: 480 милиарда рубли, или 2,5 милиарда рубли на ден.

В тази ситуация особено важен се оказва газопроводът "Силата на Сибир - 2", който би позволил на Русия да увеличи доставките на газ за Китай до 100 млрд. куб. м.

Проектът се обсъжда от над 10 години, но в момента има два тежки проблема.

Опитът на "Газпром" да си върне над $900 милиона от чуждестранните компании

Опитът на "Газпром" да си върне над $900 милиона от чуждестранните компании

Руската компания заведе съдебен иск срещу полската Europol Gaz

Тръбата трябва да мине през Монголия, а според медийни публикации страната няма да започне работа по него преди 2028 г. Темата беше централна в рамките на посещението на руския президент Владимир Путин в Улан Батор преди дни. Резултат има, но донякъде - въпросът е прехвърлен от политическо на експертно ниво, но не е ясно колко време ще продължи и това обсъждане.

Освен това не е безпроблемна ситуацията и около главния клиент - Китай. Според "Файненшъл Таймс" китайският лидер Си Дзинпин няма да одобри "Силата на Сибир - 2", ако синьото гориво не се продава на вътрешни цени (около 60 долара за 1000 кубика). Това прави проекта нерентабилен за Русия.

Затова и агенция ТАСС първоначално съобщи с ентусиазъм в началото на месеца, че китайският посланик в Москва Жанг Ханхуй е отговорил с лаконичното "Да" на журналистическия въпрос дали трудностите около проекта ще бъдат преодолени. Ден по-късно пред държавната медия говорителят на Кремъл Дмитрий Песков призна, че на Източния икономически форум не е постигнато споразумение между двете страни, "но разговорите продължават".

Печалбата на "Газпром" за 9-те месеца се срина

Печалбата на "Газпром" за 9-те месеца се срина

От друга страна, наблюдава се увеличение на ликвидността

"Това е мегапроект. Той е много сложен. И най-важното - това е търговски проект и за неговото осъществяване се водят търговски преговори. Търговските преговори винаги се провеждат в тих режим и са продължителни и задълбочени. Този процес е в ход", подчерта Песков.

Очевидно обаче "Газпром" няма особени надежди, че "процесът" скоро ще достигне до своя финал.