Администрацията на Байдън обмисля варианти за сурови санкции срещу Русия, ако тя "нахлуе" в Украйна. Енергийните санкции обаче може да са последна крайна мярка, като се има предвид въздействието, което биха могли да окажат върху световната икономика и в частност цените на горивата в САЩ. Това съобщи CNN, позовавайки се на свои източници.
Според служителите от федералното правителство енергийните санкции могат да доведат до по-високи международни цени на петрола и газта, което от своя страна ще повиши цените за американските шофьори.
Като се има предвид колко чувствителни са американците по този въпрос в момента, Байдън няма да се обърне срещу енергийната индустрия на Русия, смятат служителите.
Още повече, доверието в президента на САЩ напоследък се понижава, заради инфлацията и в частност по-високите цени на бензина в страната. В интерес на истината Байдън направи доста усилия да ги намали, като първо призова ОПЕК да увеличи производството, а след това като обяви освобождаването на 50 милиона барела суров петрол от стратегическия петролен резерв на Америка.
"Ще бъде трудно да се наложат сериозни икономически санкции на Русия, без да се засегнат енергийните пазари", заявява Едуард Фишман, бивш служител на Белия дом.
"Нефтът и газът представляват 40% от федералния бюджет на Русия. Ако Съединените щати и Европа могат планират да наложат сериозни икономически санкции на Русия, те не могат да избегнат изцяло енергийния сектор", предупреди Фишман.
Идеите за санкции включват целенасочени действия срещу "Северен поток 2", който притеснява Вашингтон още преди последното избухване в Украйна.
По-рано тази седмица представители на САЩ заявиха, че правителството има уговорка с Германия да спре проекта за газопровода Северен поток 2, в случай на инвазия в Украйна.
Междувременно съветник на украинския президент Владимир Зеленски заяви, че налагането на санкции едва след нахлуването на Русия би било безполезно и че трябва да бъдат наложени поне някои санкции, за да може Русия да бъде принудена да се оттегли.