Рискът от надуване на балон при жилищата в еврозоната се покачи рязко през миналата година, след като ултраниските лихви помогнаха за повишаване на цените на имотите, пише Bloomberg.
Заради това Мюнхен днес е градът, в който рискът е най-голям, гласи доклада Real Estate Bubble Index на UBS Group AG. Франкфурт и Париж също се нареждат в опасната зона, а някои от другите най-скъпите градове в света отчитат охлаждане.
За първи път от четири години имотният пазара в Лондон вече не е опасно надценен. Цените в столицата падат от пика от 2016 г. заради несигурността около излизането на Великобритания от Европейския съюз, както и заради по-високи данъци. Рискът в Хонконг, един от най-недостъпните пазари в света, намалява.
"На световно ниво икономическата несигурност натежава над ефекта от падащите лихви", посочва Марк Хаефеле, главен инвестиционен директор в UBS Global Wealth Management. "Но въпреки това, в части в от еврозоната, ниските лихви помогнаха за повишаване на цените на имотите до нива, в които рискът от балон е реален".
Заради ниските лихви инвеститорите избягаха от облигациите и се насочиха към други активи. Това повиши цените на жилищата в много градове, особено в части от еврозоната, в които доходността по държавния дълг стана отрицателна.
По-слабата икономическа прогноза охлади настроението сред купувачите в горещия пазар в Хонконг. Все пак бившата британска колония остава под риск. Докладът покрива данни до края на второто тримесечие, така че не става ясно какъв е ефектът от продължаващите масови протести.
За първи път от 2011 г. в класацията за рискови пазари не попада нито един американски град.
В риск от балон: Мюнхен, Торонто, Хонконг, Амстердам, Франкфурт, Ванкувър, Париж
Надценени: Цюрих, Лондон, Сан Франциско, Токио, Стокхолм, Лос Анджелис, Женева, Сидни, Тел Авив, Мадрид, Москва, Ню Йорк
В София цените на жилищата сериозно забавиха своя ръст. През второто тримесечие на 2019 г. ръстът спрямо предходното е 0,6 процента, а спрямо година по-рано - 5 процента, според данни на Националния статистически институт.
Спрямо първите три месеца на 2019 г. поскъпването при съществуващите жилища е в рамките на 1 процент, а при новото строителство статистиката отчита спад от 0,2 процента.