Пандемията и мерките, въведени у нас за ограничаване на разпространението на коронавирус, очаквано оставиха своя отпечатък върху сектора на недвижимите имоти. В столицата, където обикновено се сключват най-голям брой сделки, през летните месеци спадът е осезаем и се задълбочава в сравнение с 2019 г. През юни той е 1.68%, а през юли минус 5.26%. Спадът през август вече е почти 10%. За трите месеца в София са изповядани общо 7242 покупко-продажби. Това показват данни на Агенцията по вписванията, цитирани от "Капитал".
Въпреки че по време на "замръзването" на имотния пазар заради ограниченията, свързани с COVID-19, през периода април и май столицата отбеляза осезаемо по-малък спад от средното за страната, той остава значителен - 33% през април и 22% през май. Така излиза, че през последните 5 месеца пазарът в София върви надолу.
Ръст на сделките в Пловдив и Варна
В Пловдив и Варна има ръст на сделките на годишна база, а в някои месеци се отчита дори двуцифрен ръст. През юни и юли в града са отчетени ръстове от 16.5% и 15.8% на годишна база. През август обаче нарастването е едва 5%. През трите месеца в Пловдив са изповядани 3924 покупко-продажби.
Сред големите градове в страната Варна се представи най-добре след София по време на извънредното положение. Сделките в града намаляха под средното - с 29%. През юни нараства с 15.6%. През юли обаче намалява до 5.6% спрямо предходната година, а през август е още по-слаб - 3.5%. Общо за трите месеца в града са сключени 3716.
И в двата града има ново строителство и има силен интерес към къщи и ваканционните имоти. Като цяло по време на извънредното положение, а и след това брокери от големи агенции за недвижими имоти у нас бяха единодушни, че има повишен ръст в търсенето на къщи.
В другия ни голям морски град покупко-продажбите през юли се увеличават с малко над 12%. През юни спадът на активността беше най-голяма за Бургас (4.1%), в сравнение с другите шест големи града в България. През август активността е с 4.3% надолу на годишна база. За трите месеца в града са сключени 1820 сделки.
Стара Загора
След като през трите карантинни месеца в Стара Загора беше регистрирана рекордно ниска активност със спад от 37%, е отчетен добър ръст в сделките през юли - от 18.2%.Това се случва, след като през юни пазарът се задържа на нивата на предходната година. През август ръстът е само с 2.6%. Общо за трите летни месеца в града са осъществени 1292 покупко-продажби.
Русе
Пазарът през юни той бележи ръст с 3.8%.Но за сметка на това през юли има спад със 7.5%, който през август е овладян до минус 5.5% спрямо нивото от предходната година. През извънредното положение спадът в града беше около 34% за март, април и май.
Делът на сделките в шестте големи в страната през 2020 г. следва следва тенденцията на 2019 г. През този юни делът е 38%, докато за същия период миналата година е 36%. Това значи, че през тези месеци има повече сделки извън тези райони.
Цялостният пазар у нас
Като цяло през летните месеци пазарът на недвижими имоти в България почти успява да достигне нивата от 2019 г. Активността се връща на миналогодишните нива още през юни - с 18 955 сделки пазарът е само с 0.96% под резултата от същия месец на 2019 г. Юли е най-силният месец за сделките с имоти в България - с ръст от 2.6% до 18 204 покупко-продажби. През август обаче сделките намаляват с 4.3% до 17 802 в сравнение с август 2019 г.
Цени
Не се сбъднаха повечето прогнози за драстични спадове на цените. Някои достигаха дори до 30% срив. Очакванията са за спад са в рамките на само 5% за тази година. Това коментира Добромир Ганев, председател на Националното сдружение "Недвижими имоти", пише "Сега".
Според него в началото на извънредното положение пазарът е замрял за около два месеца, но после бързо се е възстановил. Все пак за София се отчита 13% спад на сделките с жилищни имоти от началото на годината. В областите Пловдив и Бургас този спад е 15 и 18%, докато във Варненско е 7.5%.
Покупката на имот си остава предпочитаната за българина инвестиция на спестените пари, смята експертът. За последните месеци се е увеличил интересът към извънградски имоти - както къщи, така и парцели, включително и към закупуване на жилища във ваканционни райони, където цените са по-ниски от тези в големите градове.
Sterlin
на 16.09.2020 в 13:39:10 #5Американецо, нещо май си объркал сайтовете? За какви милиони и глупости ми говориш? Статията отдолу е за имоти в България...
Sterlin
на 15.09.2020 в 18:54:26 #4Американецо, тогава защо не купуваш, а чакаш? Какво чакаш? Сложи още стотици като тебе които чакат, и ще разбереш защо цените ще паднат, не само, а и ще се сгромолясат....
alexander-dichev-mtEpsUC9
на 15.09.2020 в 11:50:00 #3ЕЦБ и ФЕД печатат трилиони още от 2008г въпреки това инфлацията дори не може да достигне до желаните нива от ЕЦБ движи се от отрицателна до 2% годишно. Причината не е в липсата на пари те са в тонове, причината е че тези пари не се движат, стоят си в банките, който десетилетие вече са супер ликвидни с пари. Домакинствата и бизнеса не успяват да се възползват от тези количествени улеснения поради психология и спомени от предишната криза, нещата не винаги са само нагоре. Факт е че цените на имотите се повлияват от ниските лихви, но когато като противовес наблюдаваме затягане на кредитирането в БГ и страха на хората от приближаващата икономическа криза това няма как да не засегне търсенето(то вече е засегнато), а когато търсенето е по малко от предлагането всичко знаем както се случва с цените.
alexander-dichev-mtEpsUC9
на 15.09.2020 в 11:09:59 #2Vlado, ще се опитам аз да ти отговоря. Цените все още не падат, защото след спад на сделките трябва да мине определено време преди всички участници на пазара да проумеят новата пазарна постановка - пазара на имоти е тромав, не е като пазара на зеленчуци. Налице са всички предпоставки да се случат сериозни корекции надолу. Огромен спад на БГ икономиката са налице, увеличена безработица, затегнато кредитиране от банките, лоши бизнес перспективи пред икономиката в следващите поне 2 години и на последно място огромен спад на икономиките на нашите външни партньори US и EC. При подобен сценари, който се разигра 2008г, който дори беше с по малки размери в България се усетиха последствията година по късно. Не знам дали си спомняш, ако ли не можеш да провериш графиките в сайтовете за имоти до какви сривове доведе това в цените на имотите. Забравих да добавя и демографския фактор, спрямо 2008г БГ е намаляла с близо 1млн.а сградния фонд по градовете значително се е увеличил. За справка София има изникнали нови квартали и допълнително застроени стари. Ако прочетеш внимателно написаното, ще си отговориш на въпроса какво предстои. Друг е въпроса дали искаш да вникнеш или приемеш фактите...
Sterlin
на 14.09.2020 в 18:49:54 #1Трябва наистина да си изперкал да тръгнеш да купуваш сега Не ги слушайте изгладнелите брокерчета. При имотите има винаги забавяне, но огромен спад ще има...говориме от 20% надолу!