Вероятно сте чували за нарицателната за вид финансова пирамида "схема на Понци". В началото на 20 век италианският финансист Чарлз Понци създава въпросната схема, чрез която незаконно печели пари, мамейки едни инвеститори за сметка на други. Това, което не много хора знаят обаче е, че днес делото на Понци все по-често е давано като пример за предприемачество.

Снимка 595021

Професор Николаус Франке е ръководител на Института по предприемачество към Виенския икономически университет (WU). Пред Money.bg той сподели мнението на голяма част от световните икономисти и финансисти, а именно, че "предизвикателните времена може да са нови възможности за развитие и успех".

Президентът на Световната банка нарече криптовалутите "Понци схема"

Президентът на Световната банка нарече криптовалутите "Понци схема"

Ким обаче казва, че блокчейн технологията има място в днешния свят

Според австрийския професор, който се занимава активно и с предприемачество, "лошите времена са добре дошли за по-добрите и изобретателни предприемачи".

По ръба на закона

Когато балансът на търсене и предлагане бива нарушен, светът се нуждае неистово от нови продукти и услуги. Това си пролича особено силно по време на пандемията.

В такива времена иновациите и изобретателността на хората от бизнеса са особено важни. Именно смутните времена често водят и до това много предприемачи да се движат по ръба на закона, вярвайки, че го правят за всеобщото благо.

"И това не винаги е лошо. Има разлика, между морал и законосъобразност. Първият тип предприемачество е именно легалният и моралният, който е и най-добре познат. В тази графа на "доброто" предприемачество хората често слагат Илон Мъск и Джеф Безос. Другият тип предприемачество е нелегален, но също може да бъде морален", разказва ни професор Франке.

Uber си отдъхна: продължава дейност в Лондон

Uber си отдъхна: продължава дейност в Лондон

Компанията отново бе заплашена да остане без лиценз

"Не всички закони, правила и норми имат логика, затова предприемачите често ги поставят под въпрос. И наистина често те го правят с добри подбуди. И да, нарушават нормите, но го правят по начин, който е приеман за морален", допълва предприемачът.

Примерът на Uber

Ето и някои примери. Законите в САЩ са изключително строги относно споделените пътувания. Впрочем, същото важи и за България. Платформата за Uber обаче намира "заобиколния път".

"От Uber проявиха креативност в заобикалянето на законите, които пречат на бизнеса - те казаха, че не са транспортна компания, а технологична", дава пример професорът.

Същото се отнася и за платформата за отдаване на апартаменти за краткосрочен наем Airbnb, която преди няколко години предизвика голямо внимание у нас, а българският парламент се опитваше да ги спре. Не успя.Не успя да ограничи и т. нар. "споделени пътувания".

Какъв е изводът ли? Съмнението в логиката зад законите и доколко може да бъде заобиколена, без да се прекрачва определена граница е това, което различава по-добрите предприемачи от другите.

НАП търси данъците върху 14 милиона приходи от наемодатели в Airbnb, чака данните и от Booking.com

Давате имот под наем в Airbnb или Booking.com? НАП ще ви потърси скоро