Румъния официално национализира най-голямата си корабостроителница. Министерството на икономиката финализира сделката, чрез която увеличи дела си в корабостроителницата в Мангалия до 51%.

Държавата ще притежава мажоритарния дял в компанията, а холандската група Damen Shipyards остава с миноритарен дял от 49% и ще упражнява оперативния контрол, съобщи румънското министерството на икономиката, цитирано от местни медии.

Корабостроителницата се намира в черноморския град Мангалия, на 45 км от най-голямото пристанище на страната - това в Констанца. Тя е най-голямата в страната, като се простира на 980 000 кв. м и разполага с 3 сухи дока и с общо 1.6 км корабни места. Град Мангалия е само на 11 км от българо-румънската граница.

Румъния влага €1.1 милиарда в пристанище Констанца

Румъния инвестира над €1 милиард в най-голямото си пристанище

Идеята е портът да се превърне в модерен транспортен хъб

Правителството се надява, че холандската група ще успее да стабилизира финансовото състояние на корабостроителницата и да постигне трайно и ефективно възстановяване на нейната дейност.

Damen първоначално постигна споразумение с бившия мажоритарен собственик - южнокорейската група Daewoo - да купи 51% от акциите на корабостроителницата, но румънската държава, която държеше останалите 49%, блокира сделката и заяви, че иска да поеме контрола над корабостроителницата.

Сериозен интерес към предприятието проявяваше и италианската група Fincatieri, която е един от най-големите корабостроители в света.

Румъния имаше голямо желание да купи корабостроителницата и да я използва за производството на военни кораби. Тя дори да блокира продажбите на южнокорейския собственик, което доведе до липса на поръчки и на риск за работните места. Предприятието има около 2500 служители през 2016 г.

Румънските военни разходи растат с най-бързо темпо в света

Съседка на България е с най-голям ръст на военните разходи в света

Какво оръжие се купи с тях?

След преговори румънските власти и Damen се споразумяха холандската компания да продаде 2% от собствеността си в предприятието на държавата, като в замяна запази контрола над него.

"За пръв път през последните 28 години румънската държава поема контрола върху приватизиран стратегически индустриален обект. Като мажоритарен акционер можем да бъдем по-ефективни в защита на интересите на румънската държава и на висококвалифицирана работна сила в корабостроителницата", каза министърът на икономиката Данут Андрушка.

Румънското министерство на отбраната планира да вложи 1.6 млрд. евро за покупката на нови многоцелеви корвети, които да бъдат произведени в местна корабостроителница и да се модернизират двете румънски фрегати.