Състоянието на НЕК, създаването на енергийната борса, либерализирането на пазара на ток у нас и регулациите в сектора бяха основните теми, които бяха обсъдени по време на панела "Намаляване на волатилността в енергийния сектор" по време на тазгодишния форум на Coface България, на който Money.bg е медиен партньор.
Участие в събитието взеха представителят на Европейската банка за възстановяване и развитие Даниел Берг, изп. директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Делисивков, председателят на Българската фотоволтаична асоциация Меглена Русинова и изпълнителният директор на ТЕЦ Марица изток 1 AES Гълъбово Оливие Маркет.
В своето изказване шефът на AES "Гълъбово" похвали предприетите стъпки от правителството по отношение на стабилизиране на сектора. Той посочи, че направените стъпки за ограничаване изкупуването на електроенергия от заводските електроцентрали и топлофикациите е стъпка в правилната посока, която ще доведе до намаляване на натрупания дефицит в НЕК.
Според него, промените в законодателството, които доведоха до там, че председателят и членовете на енергийния регулатор КЕВР да се избират от Народното събрание също е стъпка в правилната посока. Постигнатото първоначално споразумение по отношение на договорите за изкупуване на електроенергията от централата, която управлява, както и от другия американски ТЕЦ в Маришкия басейн Contour Global са спомогнали за повишаването на доверието в сектора.
Константин Делисивков от БФИЕК заяви, че енергийният сектор трябва да бъде подложен на нов комплексен анализ на риска: "Както видяхме преди по-малко от два месеца един снеговалеж доведе до там, че парализира електроснабдяването в цели общини, а ключови предприятия с непрекъснато производство останаха без захранване."
Делисивков предложи да се създаде нов застрахователен продукт, който да бъде предназначен за участниците на електроенергийния пазар. Какво точно да покрива застраховката и каква премия да се взима е въпрос, който трябва да се разисква, посочи изп. директор на БФИЕК.
Той настоя възможно най-скоро да бъде реализирана борсата за електроенергия, което ще доведе до изясняване на ситуацията в сектора. По думите му в момента големите енергийни индустриални консуматори са ощетени от ситуацията в сектора, защото са принудени да плащат т.нар такса Задължения към обществото, която всяка година взима стотици милиони от бизнеса. В същото време, обаче, компаниите в Гърция, които купуват ток от България го получават без да са обложени с тази такса и де факто ползват по-евтин български ток от родните ни компании, коментира Делисивков.
Припомняме, че с новите промени в Закона за енергетиката дадоха механизъм чрез който, размерът, които предприятията плащат по таксата за задължения към обществото да бъде ограничен. По думите на шефа на БФИЕК са необходими още усилия от страна на държавата, за да може да подпомогне българския бизнес. Той посочи, че в Румъния държавата субсидира големите производители, като е получила дерогация от ЕС за сума в размер на 750 млн. евро за срок от 10 години. Така тези предприятия успяват да заплатят задълженията си към обществото и същевременно това прави продукцията им по-конкурентоспособна.
Даниел Берг от ЕБВР също заяви, че именно големите индустриално консуматори трябва да бъдат подпомогнати от държавата, като в същото време това се случи и за енергийно бедните семейства. Не може в България повече от 50 години да се прави социална политика с цената на тока, заяви представителят на ЕБВР за България. По думите му няма да струва много на българската държава, ако се осигури механизъм за финансово подпомагане на най-бедните домакинства, като това в същото време ще допринесе за по-доброто състояние на сектора.
По думите на Меглена Русенова от фотоволтаичната асоциация с последните промени в Закона за енергетиката, предоговарянето на договорите с американските централи и повишението на цената на тока в края на миналата година са достатъчни предпоставки НЕК да излезе от дефицита. Тя посочи, че ако към тези мерки, които реално спестяват около 500 млн. лв., се добавят и приходите от продажба на квоти парникови емисии сумата ще достигне около 700 млн. лв. Русенова обаче заяви че никой към този момент не знае къде отиват средствата от продажбата на парникови емисии и че този въпрос трябва да бъде поставен на дневен ред.
Тя посочи, че фотоволтаичния сектор е готов за либерализацията на пазара на електроенергия. Припомняме, че в сектора на възобновяемите енергийни източници ключов е въпросът с разликата между пазарната цена на електроенегията и преференциалните тарифи по които се изкупува "зеленият ток".
Именно този проблем бе наскоро посочен и от председателят на енергийната комисия към парламента Делян Добрев. Той отбеляза, че държавата обмисля създаването на фонд, които да покрива тези разлики. Неговите постъпления е много вероятно да дойдат, както от държавата от една страна, така и от споменатата по-горе такса задължения към обществото. Тази такса е новият вариант на трите добавки за зелена и кафява електроенергия, както и за невъзстановяеми разходи към американските тецове. С промени в закона по време на мандата на Пламен Орешарски тези три добавки бяха модифицирани и се появи новата такса.
По думите на Русенова е обнадеждаващо, че през 2013 и 2014 г. се наблюдава повишаване на търсенето на електроенергия от страна на битовите потребители и бизнесът, който е присъединен към мрежата за ниско напрежение. Това по думите и показва, че настоящата цена за доставяне на електроенергия не е висока. Тя посочи, че 75% от потребителите на електроенергия за бита и малкия бизнес ползват едва 25% от произведената електроенергия. Това означава, че останалите 25% от клиентите ползват 75% от произведената електроенергия. По думите и това означава, че хората с повече възможности де факто се възползват от настоящите цени на електроенергията.