Туристическият бум в Португалия превърна сектора в един от най-печелившите в икономиката на страната и най-големият работодател с близо 1 милион преки и непреки работни места, съобщава Reuters.
Страната отдавна е популярна със своите плажове, исторически забележителности и голф игрища, но туризмът счупи всички рекорди през последните няколко години, след като правителството и бизнесът гледаха на сектора като двигател на растежа след дълговата криза през 2011-2014 г.
Португалия вече е сред петте най-посещавани държави в Европа, а сега "трябва да се увери, че ще продължи да бъде сред първите 5", заяви председателят на Световния съвет по туризъм Глория Гевара.
Страната бе пощадена от кървавите терористични нападения, наблюдавани в съседни европейски държави. Тя се възползва от това, че насилието и политическите размирици отказват туристите да посещават части от Източното Средиземноморие и Северна Африка.
След като Португалия стана част от най-популярните европейски дестинации, Гевара призова страната да приеме мерки за избягване на проблемите с т.нар. свръхтуризъм, наблюдавани в редица градове, като Барселона и Венеция. Това включва инвестиции в инфраструктура като потенциално ново летище в столицата Лисабон.
Португалският туристически сектор ще продължи да расте, благодарение на "много богата култура, невероятна кухня" и географското положение на страната с дълга брегова линия и слънчев климат.
Баланс между цена и качество
Португалия стана топ дестинация в наградите World Travel Awards за 2017 г., след като броят на чуждестранните туристи се покачи с 12% до 12.7 млн. Включвайки и местните туристи, общата цифра е около 21 млн. души.
Фокусът на Португалия върху туризма гарантира, че пътуващите и ваканционните компании са се обърнали към страната, с много нови хотели и чести полети с нискотарифни превозвачи. Но това не означава, че тя е евтина дестинация.
"Португалия е конкурентна. Гледам ли на нея като на евтина дестинация? Не, но мисля, че цената е добра, те трябва да поддържат качеството", заяви Гевара.
Ако страната продължи да се развива по същия начин, ще бъдат създадени още 100 000 работни места, разширявайки допълнително туристическата индустрия, която се превърна в най-големия икономически сектор в страната.
Общият брой на работните места в бранша трябва да достигне 1.15 млн. до 2028 г., според новите прогнози на Световния конгрес по туризъм.
През миналата година общият принос на пътуванията и туризма за брутния вътрешен продукт на Португалия достигна 17.3% или 33.5 млрд. евро. Предвижда се той да достигне 20.5% от БВП през 2018 г.