България е на трето място в Европейския съюз (ЕС) по размер на привлечените средства по плана "Юнкер" на Европейската комисия (ЕК) към размера на брутния вътрешен продукт (БВП). Това показват данни на Комисията към май месец тази година.
Според тях одобрените от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) средства за страната ни възлизат на 351 милиона евро при прогнозирано БВП за 2018 година в размер на около 55 милиарда евро.
Гърция е страната, която ще получи най-голям размер финансиране спрямо БВП. Към края на май одобрените такива за южната ни съседка възлизат на над 2,5 милиарда евро при изчислявано БВП за 2018 година в размер над 230 милиарда евро.
На второ място след нея е Естония с такива за общо 112 милиона евро и очакван БВП от около 26 милиарда евро.
Сред членките, които ще получат най-голямо финансиране спрямо размера на икономиката си, са още Португалия, Испания, Финландия и Латвия.
От друга страна останалите страни от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) като Словакия, Чехия и Унгария се класират значително по-надолу по този показател. Одобрените средства по плана "Юнкер" за трите възлизат на съответно 487 милиона евро, 569 милиона евро и 236 милиона евро. В същото време БВП и на трите е над 2 пъти по-голямо от това на България.
Кои са сред българските проекти, които ще получат финансиране по плана "Юнкер"?
100 милиона евро са планираните средства за развитие на производството на българската компания "Биовет", като част от средствата ще бъдат насочени към разработване на нови ваксини за животни.
За сравнение същият размер средства получава Румъния за развитието на проекта за газопровода БРУА на нейна територия. Той трябва да свързва България, Румъния, Унгария и Австрия.
В размер на 31 милиона евро е одобреното финансиране за производителя на слънчогледово олио "Олива". Те са предназначени за разширяване на производствения капацитет на компанията.