Обикновено приемаме благодарността като начин да бъдем по-щастливи и по-оптимистични, но според науката оценяването на хубавите неща в живота има много по-важен смисъл.
Съзнателното практикуване на благодарност доказано помага да спим по-добре, да контролираме разходите си и дори да бъдем по-търпеливи.
И очевидно тази проста, но могъща практика може да бъде полезна и в друга неочаквана област. Благодарността е основната тайна съставка, ако искате да научите децата си да бъдат финансово отговорни, твърди финансовият експерт Елън Рогин в статия в блога на TED Ideas.
Най-силните уроци, които родителите преподават, често са без думи.
Финансовите експерти се обединяват около мнението, че родителите играят решаваща роля в определянето на това как децата им ще боравят с парите по-късно в живота. Влиянието им не е свързано само за изричните уроци, които те предават за спестяване и разходи, пише Inc.com.
Родителите оказват влияние и върху подсъзнателните убеждения за парите, които оформят бъдещето на децата им. Например, че парите ще решат всичките им проблеми или обратното, че притежаването на много пари прави човека лош.
Голяма част от тези вярвания се формират от средата, в която сме израснали и възможността да наблюдаваме как родителите ни боравят с парите. Ако мама и татко винаги са били обсебени от това дали съседите са впечатлени от последната им нова блестяща покупка, това ще остави отпечатък и върху вас (вероятно в по-лоша насока, твърдят психолозите). Ако често слушате, че богатите хора са гадни и егоистични, най-вероятно ще се почувствате странно, ако самите вие станете богати.
Според Рогин има поне едно просто нещо, което родителите могат да направят съзнателно, за да оформят схващанията на децата им за парите за по-добро. Възпитавайте благодарност у децата ви, така поставяте основите за бъдещата им финансова отговорност и успех.
Как благодарността преоформя убежденията ни за парите
"Един от най-добрите начини да намалите нивата на безпокойство за парите е да се фокусирате върху това, за което сте благодарни", обяснява Рогин. Тя прилага този подход и към собственото си семейство, докато децата й са малки. Всяка вечер всеки член на семейството трябва да сподели 5 неща, за които е благодарен.
Този ритуал преди лягане сякаш няма пряка връзка с парите, но подтиква децата да сравняват материалните си желания, така че ако някой ден се замогнат, да бъдат удовлетворени от това, което имат, а не постоянно, мизерно да се напъват за повече - тъжен, но често срещан краен резултат, както повечето от нас са забелязвали.
Благодарността също "насочва вниманието ни към това, което искаме, вместо към това, което не искаме, и насочва нашето мислене (далеч) от недостига", отбелязва Рогин.
Мисленето за парите като за възможност, от която да се възползваме, а не като проблем, от който трябва да се страхуваме, дава на децата ни по-солидна основа за изграждане на успешно финансово бъдеще.
В това видео може да чуете още няколко здравословни съвета за парите, които може да внушите на децата ви: