Някои от водещите имена на Уолстрийт смятат, че рецесията в САЩ вече е вероятна, ако не и неизбежна. Но те имат по-големи притеснения, пише CNN Business.
Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън заяви, че е по-загрижен за глобалната геополитика, отколкото от забавянето на икономическия растеж в Съединените щати.
"Има много неща на хоризонта, които са лоши и биха могли - не непременно, но биха могли да вкарат САЩ в рецесия", каза той на панел на конференцията Future Investment Initiative в Рияд, Саудитска Арабия.
"Това не е най-важното нещо, за което мислим. Ще се справим с това. Бих се тревожил много повече за геополитиката на света днес", каза той по време на дискусията между някои от най-влиятелните финансисти на Америка на събитието, известно още като "Давос в пустинята".
Даймън каза, че има предвид войната на Русия в Украйна и обтегнатите отношения между Съединените щати и Китай, където лидерът Си Дзинпин току-що е затвърдил властта си и е отстранил служители, които настояват за реформи и отваряне на втората по големина икономика в света.
"Отношенията в западния свят биха ме тревожили много повече от това дали има лека или леко тежка рецесия [в Съединените щати]", добави той.
Разпадането на взаимоотношенията
и отрицателните последици за всичко - от националната сигурност до енергийните доставки и продоволствената сигурност беше постоянна тема по време на дискусията. Изпълнителният директор на Dimon и Blackstone Group Стивън Шварцман посочи изолиращите ефекти на пандемията, които според тях са повлияли на комуникацията между хората и способността да се учат един от друг.
"Вкарахме се в ситуация, която е все по-деглобализирана", каза Шварцман.
Рей Далио, милиардерът, основател на хедж фонд Bridgewater, каза, че съществува "екзистенциален риск от световна война". Това, което е необходимо, е "силна политическа среда", която е "по-силна от крайностите", добави той.
Липсва лидерство на Америка
Според Даймън в основата на много от тези проблеми е липсата на американско лидерство.
"Ако нямате силно американско лидерство - не грозно американско лидерство, не "нашият път или магистралата", просто като обединяващо нещо за западния свят, ще имате хаос, какъвто виждате в Украйна", той казах.
Даймън каза, че е уверен, че отношенията между Съединените щати и Саудитска Арабия ще останат силни, въпреки напрежението, което ескалира след решението на ОПЕК+ да намали производството на петрол по-рано този месец.
"Саудитска Арабия и Съединените щати са съюзници от 75 години. Не мога да си представя съюзници, които да са съгласни за всичко и да нямат проблеми. Те ще останат съюзници за напред", каза той.
Коментирайки вероятността от рецесия в Съединените щати, Даймън каза, че докато американските бизнес и потребителски разходи остават стабилни засега, американците вероятно ще изхарчат "излишните пари" около средата на следващата година.
Дейвид Соломон, главен изпълнителен директор на Goldman Sachs, също изрази мнение, че е вероятна рецесия в САЩ.
"Няма съмнение, че икономическите условия ще се затегнат значително оттук нататък", каза Соломон, имайки предвид повишаването на лихвените проценти от Федералния резерв. "Ако попаднете в ситуация, в която инфлацията е заложена, е много трудно да се измъкнете от нея без икономическо забавяне", добави той, коментирайки, че Европа може вече да е в рецесия.
Шварцман също така подчерта нарастващите лихвени проценти и "проблемите на отношенията между държавите" като основните предизвикателства пред бизнеса.
Към този списък той добави социалните медии
"Едно от нещата, за които почти не сме наясно, е колко трудно е за правителствата да функционират в свят на социални медии", каза Шварцман.
Даймън каза, че потребителите на социални медии трябва да бъдат удостоверени по същия начин, по който от хората се изисква проверка за достъп до банковата смветка, което би помогнало "да се отървем от ботовете".
Технологичният прогрес на различни фронтове - от квантовите изчисления до изкуствения интелект и напредъка в образованието и здравеопазването - беше "много, много мощен" и "има способността да ни издигне и да ни придвижи напред", добави той.
Инициативата за бъдещи инвестиции на Саудитска Арабия, която продължава до 27 октомври, стартира през 2017 г. под "Визия 2030" на престолонаследника принц Мохамед бин Салман, план за привличане на международни инвестиции и отвикване на икономиката от петрола.