По целия свят цените на жилищата счупиха рекорди, но не за покачване, а за спад. Жилищата в Стокхолм например са поевтинели с 20% от пика си, цените в Сидни са намалели с почти 14% през годината, а в Сан Франциско са намалели с 15%, в Оукланд с почти 22% и в Торонто с 16%.
Най-голямата икономика в Европа Германия регистрира най-големия си спад през последните две десетилетия, докато във Франция, според прогнозите, се очакват спадове от 5% до 7% . В Испания също се очакват по-драстични спадове в големите градове.
Какво стои зад глобалния мини срив в цените на имотите и има ли поуки, които можем да научим от това. Можем ли да направим изводи какво би се случило в други страни?
Един от отговорите със сигурност е дългите години на почти нулеви лихвени проценти, които правеха вземането на заем за закупуване на жилище по-евтино от почти всяко време в историята. Това обаче приключи, поне засега, пише Патрик Колинс за The Guardian.
Според много икономисти, спадовете на цените на жилищата следват впечатляващи покачвания години наред в някои градове и някои видове имоти, а стойностите често се връщат на нивата, от които са били преди няколко години. Почти никой не прогнозира тотален срив в цените на жилищата.
Някои от спадовете на цените се дължат на по-малко търсене. През последната година цените на къщите като цяло са паднали повече от тези на апартаментите.
Дори по време на спад на цените в света, винаги има места, които процъфтяват. Цените на луксозните имоти в Дубай, който се превърна в убежище за руските олигарси, скочиха с удивителните 89% през 2022 г., според Knight Frank.
Какво се случва по света?
Швеция
Европейската страна с най-голям спад на цените на жилищата Швеция претърпя някои доста големи увеличения на лихвите и въздействието беше незабавно.
"Една от причините цените на жилищата да падат повече в Швеция, отколкото в повечето други страни от ЕС, е, че ние до голяма степен имаме заеми с плаваща, а не с фиксирана лихва и когато централните банки повишават основните си лихвени проценти, това ще се отрази върху ипотеките с по-бързи темпове в Швеция, отколкото в много други страни", коментира Робърт Бойе, главен икономист в шведския ипотечен кредитор SBAB.
Според консултантската компания Capital Economics цените на жилищата в Швеция са паднали с:
- 18% от пика си
- могат да паднат с още около 5% оттук нататък
Австралия
- Цените в национален мащаб са намалели със 7,2% до януари 2023 г., намалявайки всеки месец от април насам в най-големия и най-бърз спад поне от 1980 г.
- Цените на жилищата в Сидни са паднали с 13,8% през годината.
- Къщите в Байрън Бей, световно известен със своите плажове и спокоен начин на живот, са поевтинели с 25%.
- Много икономисти прогнозират още спадове през първата половина на тази година, като се смята, че централната банка отново ще повиши лихвените проценти от сегашното им ниво от 3,35%, за да се справи с инфлация.
Някои прогнозират спад на цените от 20% в национален мащаб.
Нова Зеландия
- Средната цена на жилищата е надолу с 13,3%до януари 2023 г., като стойностите в Окланд са намалели с 21,7%
- Сделките са намалели с 27%
- Цените на имотите в Окланд скочиха с над 40% между началото на 2020 г. и началото на 2022 г.
- След като лихвените проценти се покачиха, балонът се спука и цените в града паднаха.
Германия
- В национален мащаб цените са се повишили с 2,1% през календарната 2022 г., но са паднали с 1,8% през последните три месеца на годината.
- Шестмесечният спад от 2,5% е най-големият от две десетилетия насам.
- Цените в Мюнхен, най-скъпият пазар в Германия, надвишават тези в Лондон. Типичен апартамент в Мюнхен струва 800 000 евро, докато къщите са средно 1 840 000 евро. Средната стойност за Лондон (апартаменти и къщи) е 602 575 евро.
Испания
- В национален мащаб цените на имотите се повишиха със 7,2% през 2022 г., но през декември покачването на цените почти спря, докато броят на новите ипотечни кредити се срина с 22,5%.
- Миналата година Испания беше един от най-бързо растящите пазари в Европа, като цените в Мадрид нараснаха със средно с 12,2%, а сделките с жилища бяха най-високи от годината на бума през 2007 г.
Източник: ЕПА
Франция
- Цените на апартаментите в Париж са намалели с 1% до септември 2022 г., но цените на всички жилища на национална база са се повишили с 6,4%.
- Най-голямата агенция за недвижими имоти във Франция Century 21 прогнозира спад на цените от 5% до 7% през 2023 г., поне в определени департаменти. В някои градове цените на апартаментите са започнали да падат миналото лято.
САЩ
- От юни досега цените са намалели с 3,6% на национално ниво и с 5% в 20-те най-големи града.
- В Сан Франциско средната цена на еднофамилна къща се е сринала с 15% до януари според Калифорнийската асоциация на брокерите на недвижими имоти (CAR).
- Корекцията на цените на жилищата в САЩ беше неизбежна, след като Федералният резерв започна да увеличава основната си лихва, което бързо повиши разходите за ипотечни кредити.
- Референтната 30-годишна ипотека с фиксиран лихвен процент в САЩ се повиши рязко през последната година - от 3,9% на 6,3%.
Великобритания
- Според Халифакс средните цени в Обединеното кралство ще паднат с около 8% тази година, което според него "ще върне средната цена на имотите на нивото, което беше през април 2021 г.".
- Икономистите от Nationwide предполагат, че жилищата "ще се понижат с около 5%".
- Savills прогнозира, че средната цена на къщата в Обединеното кралство ще падне с 10% тази година, а инвестиционната банка Nomura прогнозира 15% спад на цените на жилищата в Обединеното кралство до средата на 2024 г.
В България
Както Money.bg писа наскоро, въпреки, че през последните две тримесечие имаше значителен спад на броя на сделките, спад на цените не се очаква. Това се казва в анализа на АДРЕС Недвижими имоти. Между 15%-20% е спадът в броя на покупко-продажбите в столицата.
- Според агенцията в момента пазарът се успокоява, а за спад е рано да се говори, като той ще бъде плавен - в момента търсенето е все още малко по-голямо от предлагането.
- Намаляват най-вече купувачите, които имат под средните доходи, заради неизвестността колко ще поскъпне ежедневието ни.
Други пък се оттеглят именно заради очаквания за спад в цените на имотите, или заради липсата на достатъчно спестявания за самоучастие в покупката на жилището.
no-noi
на 05.03.2023 в 20:01:56 #1България е извън класацията щото некадърността е необходимо качество за всеки директор било тои и на бнб а и мафията си има държава